Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje

Ekipa upraviteljev Generali Investments je pripravila povzetek trenutnega dogajanja z vplivi na kapitalske trge.

 

PRIJAVITE SE NA FINANČNI POSVET

 

V preteklem tednu so bili udeleženci na finančnih trgih bolj kot na dogajanje na samih trgih osredotočeni na dramo oz. “pričkanje” najmočnejšega (Donald Trump) in najbogatejšega zemljana (Elon Musk). Slednji je po odhodu iz aktivne vloge v Trumpovi administraciji začel kritizirati Trumpov predlagani fiskalni zakon »Big Beautiful Bill«, češ, da bo še močno povečal proračunski primanjkljaj in zvezni dolg ter nagovarjal poslance in senatorje, naj ga ne sprejmejo. Sledilo je mučno izmenjevanje obtožb, žaljivk in zamer, Trump je v enem izmed izbruhov zagrozil celo, da bi lahko proračunski primanjkljaj zmanjšali tako, da bi Muskovim podjetjem pobrali vse dane subvencije. To je močno pretreslo vlagatelje Muskovega proizvajalca avtomobilov Tesla, katerega delnica je v četrtek upadla za več kot 14 %. V petek je sicer nekaj vrednosti pridobila, ko so se začeli vrstiti pozivi številnih znanih oseb, naj najmočnejši in najbogatejši zakopljeta bojno sekiro.

 

Delniški trgi kljub Trumpovim carinam teden zaključili pozitivno

Predsednik Trump seveda ni bil v ospredju pozornosti zgolj zaradi obračunavanja z Muskom, ampak so v petek v veljavo stopile nove carine na uvoz jekla in aluminija v ZDA (povečanje na 50 % s 25 %), ki jih je predsednik napovedal v petek 30. maja.  Ponovno višanje carin in objava ISM kazalnikov, ki kažejo na krčenje ameriškega gospodarstva, pa niso pretirano vplivala na delniške trge. Globalni delniški trgi so namreč kljub tem in četrtkovi melodrami teden zaključili rahlo višje. Glavni prispevek k rasti osrednjih ameriških indeksov (tako S&P 500 (+1,5 %) kot Nasdaq 100 (+2,0 %)) je bila petkova objava spremembe števila delovnih mest v neagrarnem sektorju. Večji prirast delovnih mest (+139k) od pričakovanega (+126k) je namreč pomiril skrbi vlagateljev o stanju ameriškega gospodarstva in morebitne recesije. Še vedno solidni prirast delovnih mest kljubuje pričakovanjem nekaterih, da se bo zaradi Trumpovih carin in splošne negotovosti, ki jo povzroča s svojimi dejanji in ukrepi, močno oslabil ameriški trg dela. Evropski delniški trgi nadaljujejo prevzeti z optimizmom ob nižanjih ključnih obrestnih mer ECB, pričakovanega fiskalnega stimulusa ter posledičnih večjih prilivov institucionalnih vlagateljev. Nemški DAX (+1,3 %) je zabeležil novo rekordno vrednost, preostali osrednji evropski indeksi pa so teden prav tako zaključili pozitivno.

ECB nadaljuje z zniževanjem obrestnih mer – bližamo se koncu kriznega cikla

Evropska centralna banka je na rednem zasedanju v četrtek že osmič zapored znižala ključno obrestno mero mejnega depozita, od srede naprej bo znašala 2,0 %. Ponovno znižanje ključnih mer naj bi pripomoglo k blaženju učinkov sprejetih in napovedanih Trumpovih carin, trenutna inflacija pa se giblje blizu ciljnima 2 %. Predsednica ECB Lagarde je dejala, da se bližamo zaključku cikla denarne politike, ki je odgovarjala na krizne dogodek (pandemija covida-19, vojna v Ukrajini, energetska kriza). S trenutnim nivojem obrestnih mer pa naj bi bili v dobrem položaju za spopadanje s prihajajočimi negotovostmi.

S&P zvišal bonitetno oceno Slovenije – rekordna rast delnice Triglava

Bonitetna agencija Standard & Poor’s (S&P) je v petek dvignila bonitetno oceno Slovenije na AA iz AA- (stabilni obeti). Po mnenju agencije to uvršča Slovenijo na enako raven kot Irsko, Belgijo in Združeno kraljestvo, obenem pa je Slovenija postala država z najvišjo bonitetno oceno v skupini držav srednje in vzhodne Evrope pri tej agenciji. Spodbudno je potekalo tudi trgovanje na ljubljanski borzi, največ pozornosti je požela delnica Zavarovalnice Triglav, ki je v preteklem tednu porasla za 9,6 % na rekordno vrednost 53,8 EUR. K rasti sta najbolj prispevali potrditev dividende v višini 2,8 evra na delnico (5,2 % bruto dividendni donos) ter napovedana širitev na italijanski trg v partnerstvu z italijansko zavarovalno-zastopniško družbo Prima Assicurazioni in pozavarovalnico Ageas Re.

NASVET ZA VLAGATELJE:

V tednu, ki naj bi bil glede gospodarskih podatkov mirnejši, se trgi zdijo previdno optimistični. Trgovinske napetosti med predsednikom Donaldom Trumpom in kitajskim predsednikom Xi Jinpingom so se umirile, potem ko sta voditelja rešila spor glede kritičnih mineralov in s tem utrla pot za nadaljnje trgovinske pogovore. Vodilni ameriški in kitajski uradniki so se včeraj sestali v Londonu, da bi poskušali umiriti trenutni trgovinski spor med državama. Konflikt se je razširil preko carin in vključuje tudi nadzor izvoza ključnega blaga in komponent, kar vpliva na globalne dobavne verige. Na izbrani lokaciji v Londonu bosta obe strani poskušali oživiti predhodni sporazum, sklenjen v Ženevi prejšnji mesec. Ta sporazum je začasno ublažil napetosti in prinesel nekaj olajšanja vlagateljem, ki so se od januarja, ko je Donald Trump prevzel predsedniško funkcijo, soočali z mesečnimi napovedmi carin. Pozitivni trgovinski pogovori med ZDA in Kitajsko bi lahko do neke mere ublažili letošnje skrbi, zato jih bo treba pozorno spremljati.

Ključno ostaja dejstvo, da mora biti premoženje primerno razpršeno na vse naložbene razrede, torej na denar, obveznice, delnice ter ostale alternativne naložbe. V zadnjih tednih pa se kaže, zakaj tudi znotraj posameznih razredov ne smemo zanemariti geografske razpršitve. Iz investicijskega pogleda je razpršenost edino zastonj kosilo, ki smo ga vlagatelji deležni.

Za tiste bolj dolgoročno naravnane vlagatelje delniški trg, kljub povečani nihajnosti, ostaja privlačen. Ohranjamo izpostavljenost do globalnih in ameriških delnic skozi sklade Generali Globalni in Generali Amerika. Tudi Generali Tehnologija ostaja v osnovni košarici. Demografski in zdravstveni trendi pozitivno vplivajo tudi na dolgoročne obete za sklad Generali Vitalnost, ki z večjo utežjo v panogi zdravstva predstavlja način kako zmanjšati tveganje delniškega dela portfelja, vendar pa Trumpove napovedi o omejevanju cen zdravil v ZDA na krajši rok predstavljajo tveganje za povečanje volatilnosti. Sklad Vitalnost naj zato predstavlja do 10 % celotnega portfelja.

Ob predpostavki sprejemanja pravilnih političnih odločitev lahko v Evropi in na Kitajskem pričakujemo nadaljevanje pozitivnega gibanja delniških trgov. Bo pa nihajnost še nekaj časa prisotna. Vlagatelj lahko ciljno dolgoročno sestavo premoženja dopolni tudi z »začimbami«, vendar med 5 do največ 10 odstotkov celotnega premoženja vloženega v posamezen ožje usmerjen sklad. Evropske delnice z kombinacijo skladov Generali Rastko Evropa in regionalno usmerjenega sklada Generali Jugovzhodna Evropa, na trgih v razvoju je primerna izbira sklad Generali Indija – Kitajska. Trgi v razvoju sicer ostajajo bolj volatilni zaradi političnega in ekonomskega položaja. Svetla izjema je Indija. Tudi zaradi nizkih vrednotenj in dejstva, da je kitajska država vseeno sprejela ukrepe za izboljšanje položaja, ostajajo kitajske delnice dolgoročno privlačna špekulativna naložba. Obenem sklad Generali Indija – Kitajska ponuja tudi indijske delnice. Indijska gospodarska rast ostaja zelo visoka. Indijska podjetja uspešno osvajajo srca vse bogatejših indijskih potrošnikov. Sklad Generali Indija – Kitajska ohranja potencial rasti, a nihanja in tveganja so tu večja kot pri globalno razpršenih skladih.

Zaradi dinamike na trgih in politike centralnih bank ostajajo smiselno orodje za razpršitev in zmanjšanje nihajnosti celotnega portfelja dolgoročne evropske obveznice, ki so zastopane v skladu Generali Bond.

 

PRIJAVITE SE NA FINANČNI POSVET