Aktualno
Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje
Ekipa upraviteljev Generali Investments je pripravila povzetek trenutnega dogajanja z vplivi na kapitalske trge.
Minuli teden je razgibala diplomatska ofenziva Washingtona. ZDA sta z Združenim kraljestvom dosegli načelni dogovor o zmernejših trgovinskih omejitvah, ki želi predvsem zaščititi avtomobilsko industrijo, jeklo in prehranski sektor, nerazrešen pa ostaja del zdravstva in farmacije, ki bi lahko vendarle naletel na poostrene carine. Novica je v prvih dneh prinesla malce optimizma, toda vlagatelji so ostali zadržani. Bolj odmeven je bil predlog ameriškega predsednika, da bi ZDA začasno znižale carine na kitajsko blago. Kljub temu se trgi nanj niso močneje odzvali, saj imajo vlagatelji še sveže v spominu, kako hitro so se tovrstne obljube v preteklosti izkazale za minljive.
PRIJAVITE SE NA FINANČNI POSVET
Fed ne bo hitel z znižanji obrestnih mer
Na denarnem trgu je glavna beseda ostala pri ameriški centralni banki (Fed). Fed je obrestno mero pričakovano ohranil pri 4,25 %, ključno pa je bilo sporočilo predsednika Jerome Powella, da gospodarstvo ostaja vzdržno, trg dela robusten, medtem ko inflacija vztraja nad ciljem. Fed zato bržkone ne bo hitel z znižanji do druge polovice leta, ko bo že bolj jasno, kakšen bo makroekonomski vpliv vsesplošnih carin.
Izvršni direktor Appla izjavil, da premišljujejo o uvedbi drugega spletnega brskalnika
Znotraj posameznih ameriških delniških naložb smo bili priča velikim premikom. Predvsem je tu potrebno omeniti družbo Alphabet, matično družbo brskalnika Google. Delnice družbe so namreč v enem trgovalnem dnevu padle za več kot 7 %, saj je izvršni direktor družbe Apple podal izjavo, da premišljujejo o uvedbi drugega spletnega brskalnika, ki bo temeljil na umetni inteligenci. Novica je vzbudila bojazen o nadomestljivosti brskalnika Google, saj so iskanja v brskalniku Safari, ki je nameščen na napravah Apple, upadla prvič v 22. letih.
Nov kancler v Evropi: Friedrich Merz
Evropa je v istem času dobila novega kanclerja: Friedrich Merz je v drugem krogu glasovanja vendarle zbral dovolj podpore v Bundestagu. Sprva je negotovost glede glasovnic pritisnila na delnice in obveznice, po potrditvi vlade pa je DAX dobil nov zagon in teden sklenil pri rekordnih 23.500 točkah. Na trgih v razvoju je bilo največ pozornosti namenjene Kašmirju. Napetosti med Indijo in Pakistanom so povzročile kratko, a sunkovito korekcijo – bolj v škodo pakistanskim podjetjem kot indijskim – a podpisano premirje je ob koncu tedna že pomirilo razmere. V ozadju je Kitajska potrdila, da bo s svežimi monetarnimi ukrepi podprla potrošnjo, banke in predvsem nepremičninski sektor, kar je delnicam v Šanghaju omogočilo zmeren odboj.
Čaka se objava majskega ameriškega indeksa cen življenjskih potrebščin
V prihodnjem tednu bo pozornost usmerjena v četrtkovo objavo majskega ameriškega indeksa cen življenjskih potrebščin, ki bo določil tempo pričakovanj glede Fedovega prvega reza. V Evropi bosta razpoloženje krojila prva ocena nemškega indeksa poslovne klime Ifo in zasedanje Sveta EU o skupnih trgovinskih pravilih do konca leta. V Aziji bo ključni dogodek redno zasedanje kitajske centralne banke, na katerem bo postalo jasno, ali bo PBoC pritrdila pričakovani poletni rez referenčnih obrestnih mer.
NASVET ZA VLAGATELJE:
Kitajska in ZDA sta po dvodnevnih pogajanjih v Ženevi dosegli dogovor in za 90 dni znižali carine. Kitajska je carine na ameriški uvoz znižala iz 125 % na 10 %, ZDA pa so na drugi strani carine na uvoz kitajskega blaga znižale iz 145 % na 30 %. Verjamemo v odpornost gospodarstva; če se ozremo nazaj vidimo, da je v zadnjih treh letih vzdržalo zaostrovanje denarne politike in pričakujemo, da bo zdržalo tudi letošnje carinske pretrese.
Verjetnost za recesijo se je ponovno znižala, saj menimo, da sta tako Kitajska kot ZDA morda pripravljeni prekiniti medsebojne carine, medtem ko se pogajata o trgovinskem sporazumu. Nobena stran ne more prenesti bolečine trgovinske vojne, ki bi lahko bila bolj boleča za kitajsko kot za ameriško gospodarstvo. Po drugi strani pa Američani »bolečino« slabše prenašajo. Tako ostaja ključno dejstvo, da mora biti premoženje vedno primerno razpršeno na vse naložbene razrede, torej na denar, obveznice, delnice ter ostale alternativne naložbe. Iz investicijskega pogleda je razpršenost edino zastonj kosilo, ki smo ga vlagatelji deležni. Če kdaj, potem je bilo zadnja dva meseca ključno upoštevanje pregovora enega od svetovno najbolj znanih investitorjev Warrena Buffetta: “Bodi prestrašen, ko so drugi pohlepni in bodi pohlepen, ko so drugi prestrašeni”. Delniški trgi so bili v fazi korekcije, kjer smo lahko kupovali delnice uspešnih svetovnih podjetij s popusti. Ob dvomih v svojo obstoječo naložbo, ki se nam je porajala zaradi vseh nejasnostih, je vedno ključnega pomena zasledovati svoj finančni cilj. Se vprašati, zakaj ste se odločili za izbrano naložbo in pregledati čas, v katerem želite oplemenititi svoja vložena sredstva, hkrati pa odstraniti čustva iz svojih odločitev. Kot vedno, so lahko največja ovira za dolgoročno uspešno vlaganje prav vlagatelji sami zaradi čustvenih odločitev, ko se na trge vrne nestanovitnost. Tako je bilo ključno, da smo ohranili mirne misli in da imamo pogled v prihodnost. Zgodovina uči, da popravki na trgu predstavljajo predvsem priložnost. Tako za bolj dolgoročno naravnane vlagatelje delniški trg, kljub povečani nihajnosti, ostaja privlačen. Ohranjamo izpostavljenost do globalnih in ameriških delnic skozi sklade Generali Globalni in Generali Amerika. Tudi Generali Tehnologija ostaja v osnovni košarici naložb, podobno zaradi demografskih in zdravstvenih trendov tudi Generali Vitalnost, ki z večjo utežjo v panogi zdravstva predstavlja način kako zmanjšati tveganje delniškega dela portfelja.
Ob predpostavki sprejemanja pravilnih političnih odločitev lahko v Evropi in na Kitajskem pričakujemo nadaljevanje pozitivnega gibanja delniških trgov, ob temu pa nihajnost ostaja prisotna. Vlagatelj lahko ciljno dolgoročno sestavo premoženja dopolni tudi z »začimbami«, vendar med 5 do največ 10 odstotkov celotnega premoženja vloženega v posamezen ožje usmerjen sklad. Evropske delnice z kombinacijo skladov Generali Rastko Evropa in regionalno usmerjenega sklada Generali Jugovzhodna Evropa, na trgih v razvoju je primerna izbira sklad Generali Indija – Kitajska. Trgi v razvoju sicer ostajajo bolj volatilni zaradi političnega in ekonomskega položaja. Svetla izjema je Indija. Tudi zaradi nizkih vrednotenj in dejstva, da je kitajska država vseeno sprejela ukrepe za izboljšanje položaja, ostajajo kitajske delnice dolgoročno privlačna špekulativna naložba. Obenem sklad Generali Indija – Kitajska ponuja tudi indijske delnice. Indijska gospodarska rast ostaja zelo visoka. Indijska podjetja uspešno osvajajo srca vse bogatejših indijskih potrošnikov. Sklad Generali Indija – Kitajska ohranja potencial rasti, a nihanja in tveganja so tu večja kot pri globalno razpršenih skladih.
Zaradi dinamike na trgih in politike centralnih bank ostajajo privlačne dolgoročne evropske obveznice, ki so zastopane v skladu Generali Bond. Sklad ne bo prinesel samo solidnega obrestnega donosa ampak ob rezih obrestnih mer tudi rast cen obveznic in s tem kapitalski donos.
PRIJAVITE SE NA FINANČNI POSVET