Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje

Ekipa upraviteljev Generali Investments je pripravila povzetek trenutnega dogajanja z vplivi na kapitalske trge.

 

Pretekli teden je minil v znamenju objav rezultatov največjih ameriških podjetij iz indeksa S&P 500. Ta je ob večinoma pozitivnih finančnih rezultatih, brez večjih presenečenj, dan za dnem pridobival na vrednosti ter zabeležil najdaljši dnevni niz rasti po letu 2004. Teden je po 3 % rasti zaključil pri ravneh, ki smo jih nazadnje videli ob t. i. »Liberation Day« (dnevu osvoboditve trgovine, 2. aprila). V ospredju dogajanja prav tako še naprej ostajajo ključni makroekonomski dejavniki.

 

PRIJAVITE SE NA FINANČNI POSVET

 

Pričakuje se rast oblačnega sektorja

V središču pozornosti vlagateljev so bili pozitivni rezultati korporacij Amazon, Apple, Meta in Microsoft. Amazon je poročal o robustnih rezultatih in presegel pričakovanja Wall Streeta glede prihodkov, saj je dosegel 8-odstotno letno rast. Najizrazitejšo rast je zabeležil sektor oblačnih storitev, AWS, ki je na podlagi povpraševanja, povezanega z umetno inteligenco, dosegel 17-odstotno rast. Zaradi nadaljnjih visokih investicij v širitev zmogljivosti v tekočem letu, se za oblačni sektor pričakuje še opaznejša rast v drugi polovici leta. Kljub temu je vodstvo predstavilo bolj konservativno napoved rasti za naslednje četrtletje, prilagojeno makroekonomski negotovosti in morebitnim vplivom carin na kratkoročno poslovanje.

Solidni prihodki Microsofta

Podobno sporočilo je podal tudi Microsoft, ki je poleg tega opozoril vlagatelje, da so ravni zalog  naprav v segmentu Windows OEM še vedno povišane zaradi negotovosti, povezane s carinami. Kljub temu je podjetje doseglo solidne prihodke, s 13 % rastjo skupnih prihodkov in 22 % rastjo v segmentu oblačnih storitev.

Pri Meti je močno poskočila rast čistega dobička

Tudi Meta je poročala o dobrih rezultatih – medletna rast prihodkov je presegla pričakovanja in dosegla 10 %, še izrazitejša pa je bila rast čistega dobička, ki je poskočil za 35 %. Po navedbah vodstva in analitikov je bilo četrtletje za Meto uspešno, vendar je bilo to še pred izrazitejšimi vplivi carin in gospodarskih pretresov, ki se takrat v poslovanju še niso bistveno odrazili. Kljub temu je bil opazen občuten upad oglaševalskih izdatkov s strani kitajskih podjetij, kot sta Temu in Shein, a družba namerava to vrzel deloma nadomestiti s prihodki iz oglaševalskih orodij osnovani na umetni inteligenci.

Apple objavil stabilne finančne rezultate, McDonald’s pa zelo slabe četrtletne poslovne rezultate

Apple je objavil stabilne finančne rezultate in presegel pričakovanja analitikov z 8-odstotno rastjo prihodkov. Slabša plat poslovanja pa so napovedani visoki stroški zaradi carin, ki bi lahko dosegli do 900 milijonov dolarjev – ob predpostavki, da se trenutne carinske stopnje ne bodo dodatno zvišale. Družba se na to pripravlja s postopnim seljenjem proizvodnje iz Kitajske v Indijo, kjer trenutno že proizvede 20 % iPhonov. Na drugi strani je franšiza McDonald’s poročala o najslabših četrtletnih poslovnih rezultatih po letu 2020. Družba je zabeležila 3-odstotni padec prihodkov, predvsem zaradi zmanjšane prodaje v ZDA (-3,6 %) ter na svetovnem trgu (-1 %).

Ameriški trg dela v aprilu pridobil 177.000 novih delovnih mest

Ne glede na uvedbo carin, je ameriški trg dela v aprilu pridobil 177 tisoč novih delovnih mest, pri čemer je izstopal farmacevtski sektor z 51 tisoč novimi zaposlitvami. Delež brezposelnosti je aprila ostal pri 4,2 %, vendar so carine negativno vplivale na razpoloženje potrošnikov in proizvodnega sektorja. Na podlagi tega trpi tudi ameriško gospodarstvo, ki naj bi v prvem četrtletju zabeležilo letni upad BDP-ja za 0,3 %, kar je sicer prva korekcija od prvega četrtletja leta 2022. Podrobneje je uvoz v ZDA zabeležil največje povečanje od leta 1974 (41 %), kar je bilo predvsem posledica kopičenja zalog podjetij v pripravah na carine.

Trump z Ukrajino sklenil dogovor o redkih rudninah

Fed za zdaj ostaja previden, zato na prihajajočem zasedanju tržni udeleženci še ne pričakujejo znižanja obrestne mere, temveč naj bi to storili na julijskem zasedanju ali kasneje. Je pa delniški trg v ZDA dodatno spodbudila izjava ameriškega predsednika Trumpa, da predsednika Fed, Jeroma Powella, ne bo razrešil. Poleg tega je Trump sklenil dogovor z Ukrajino o redkih rudninah, ki vključuje finančno pomoč za obnovo države, financirano s polovico prihodkov od njihove prodaje.

Evropski indeksi ponovno dosegli stabilno rast

Evropski sentiment ostaja optimističen, kar je bilo opaziti tudi na borznem trgu, saj so indeksi ponovno dosegli stabilno rast: DAX (+3,8 %), CAC 40 (+3,1 %) in FTSE 100 (+2,1 %). Poleg tega je MSCI EU indeks letos v pozitivnem območju z rastjo skoraj 6 %, kar je v veliki meri posledica rotacije kapitala iz ZDA ter večjih izdatkov EU in njenih članic za obrambni in infrastrukturni sektor. Poleg tega je proizvodni PMI v evroobmočju najvišji v zadnjih 32 mesecih, kar sledi nemškemu PMI-ju, ki se približuje ravni 50, kar označuje mejo med rastjo in upadom. Temu prispevajo tudi pozitivni podatki držav članic EU, kjer je v prvem četrtletju zrastel BDP Nemčije (0,2 %) in Italije (0,3 %).

NASVET ZA VLAGATELJE:

Napetost na finančnih trgih je popustila, potem ko je ameriška administracija pričakovano omilila retoriko v povezavi z carinami. Trump je poleg tega umaknil svoje napovedi, da bi predčasno odstavil guvernerja Fed Jeroma Powella, ki je zaradi negotovosti, povezane s carinami, previden pri zniževanju obrestnih mer. Ob vseh spremembah in dogajanjih se vlagateljem porajajo vprašanja, kako se na to pripraviti. Ključno seveda ostaja dejstvo, da mora biti premoženje vedno primerno razpršeno na vse naložbene razrede, torej na denar, obveznice, delnice ter ostale alternativne naložbe. V zadnjih tednih pa se kaže, zakaj tudi znotraj posameznih razredov ne smemo zanemariti geografske razpršitve, vlagatelji so namreč ob Trumpovi nepredvidljivosti denar iz ameriških borz selili v Evropo in na trge v razvoju. Iz investicijskega pogleda je razpršenost edino zastonj kosilo, ki smo ga vlagatelji deležni. Če kdaj, potem je sedaj ključno upoštevanje pregovora enega od svetovno najbolj znanih investitorjev Warrena Buffetta: “Bodi prestrašen, ko so drugi pohlepni in bodi pohlepen, ko so drugi prestrašeni”. Torej, delniški trgi so v fazi korekcije, kjer lahko kupujemo delnice uspešnih svetovnih podjetij s popusti. Ob dvomih v svojo obstoječo naložbo, ki se nam sedaj porajajo zaradi vseh nejasnostih, je vedno ključnega pomena zasledovati svoj finančni cilj. Se vprašati, zakaj ste se odločili za izbrano naložbo in pregledati čas, v katerem želite oplemenititi svoja vložena sredstva, hkrati pa odstraniti čustva iz svojih odločitev. Kot vedno, so lahko največja ovira za dolgoročno uspešno vlaganje prav vlagatelji sami  zaradi čustvenih odločitev, ko se na trge vrne nestanovitnost. Tako je sedaj ključno, da ohranimo mirne misli in imamo pogled v prihodnost.  Zgodovina uči, da popravki na trgu predstavljajo predvsem priložnost. Tako za bolj dolgoročno naravnane vlagatelje delniški trg, kljub povečani nihajnosti, ostaja privlačen. Ohranjamo izpostavljenost do globalnih in ameriških delnic skozi sklade Generali Globalni in Generali Amerika. Tudi Generali Tehnologija ostaja v osnovni košarici naložb, podobno zaradi demografskih in zdravstvenih trendov tudi Generali Vitalnost, ki z večjo utežjo v panogi zdravstva predstavlja način kako zmanjšati tveganje delniškega dela portfelja.

Ob predpostavki sprejemanja pravilnih političnih odločitev lahko v Evropi in na Kitajskem pričakujemo nadaljevanje pozitivnega gibanja delniških trgov. Bo pa nihajnost še nekaj časa prisotna. Vlagatelj lahko ciljno dolgoročno sestavo premoženja dopolni tudi z »začimbami«, vendar med 5 do največ 10 odstotkov celotnega premoženja vloženega v posamezen ožje usmerjen sklad. Evropske delnice z kombinacijo skladov Generali Rastko Evropa in regionalno usmerjenega sklada Generali Jugovzhodna Evropa, na trgih v razvoju je primerna izbira sklad Generali Indija – Kitajska. Trgi v razvoju sicer ostajajo bolj volatilni zaradi političnega in ekonomskega položaja. Svetla izjema je Indija. Tudi zaradi nizkih vrednotenj in dejstva, da je kitajska država vseeno sprejela ukrepe za izboljšanje položaja, ostajajo kitajske delnice dolgoročno privlačna špekulativna naložba. Obenem sklad Generali Indija – Kitajska ponuja tudi indijske delnice. Indijska gospodarska rast ostaja zelo visoka. Indijska podjetja uspešno osvajajo srca vse bogatejših indijskih potrošnikov. Sklad Generali Indija – Kitajska ohranja potencial rasti, a nihanja in tveganja so tu večja kot pri globalno razpršenih skladih.

Zaradi dinamike na trgih in politike centralnih bank ostajajo privlačne dolgoročne evropske obveznice, ki so zastopane v skladu Generali Bond. Sklad ne bo prinesel samo solidnega obrestnega donosa ampak ob rezih obrestnih mer tudi rast cen obveznic in s tem kapitalski donos.

 

PRIJAVITE SE NA FINANČNI POSVET