Aktualno
Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje
Ekipa upraviteljev Generali Investments je pripravila povzetek trenutnega dogajanja z vplivi na kapitalske trge.
Minuli teden so svetovni finančni trgi pozornost preusmerili iz makroekonomskih podatkov k geopolitiki, potem ko je smrt papeža Frančiška v Vatikan pripeljala večino voditeljev največjih gospodarstev. Na obisku v Vatikanu sta po dolgem času za mizo znova sedla Donald Trump in Volodimir Zelenski in vnovično spregovorila o morebitni poti do prekinitve rusko‑ukrajinskih spopadov. Razmere na terenu, kljub vse višjim pritiskom po prekinitvi spopadov, ostajajo nespremenjene, kar ohranja previdnost vlagateljev v regiji. Podobno zadržan je bil odziv vlagateljev na Trumpovo samozavestno napoved skorajšnjega trgovinskega dogovora s Kitajsko. Peking namreč vse novice o pogovorih med največjimi gospodarstvi še naprej zanika, zato za zdaj ostaja pri visokih carinah in mlačnih odnosih.
PRIJAVITE SE NA FINANČNI POSVET
Kljub političnemu vrvežu delniški in obvezniški trgi v zelenem
Ameriški S&P 500 je po najhujšem aprilskem zdrsu po velikem zlomu iz tridesetih let, teden končal skoraj pet odstotkov višje, tehnološko obarvani Nasdaq pa je s šestodstotnim odbojem nekoliko znižal letošnji padec. Za preobrat je bil odločilen niz boljših četrtletnih rezultatov, na čelu z družbo Alphabet, katera je poleg rasti prihodkov napovedala kar 70 milijard dolarjev vreden odkup lastnih delnic. Visoko tehnološka podjetja so se zaenkrat odrezala dobro, a v proizvodnem sektorju se krepi dvom, da je del rasti dobičkov posledica prekomernega kopičenja zalog, katere so posledica napovedanih carin. Enako potrjuje tudi indeks PMI, kjer se je ameriški proizvodni kazalnik povzpel nad 50 in tako znova prešel v ekspanzijo. Proizvodni kazalniki v evro območju in jedrnih državah EU pa še naprej drsijo globlje v območje krčenja. Pretekli teden smo bili prav tako priča vnovičnim zviševanjem pričakovane inflacije s strani Univerze v Michiganu, kjer pravijo, da se pritiski na cene v ZDA znova vračajo. Pričakovana rast inflacije za prihodnje leto zaradi vzpostavitve carin znaša 6,8 odstotka letno, kar krepi bojazen, da bo morala ameriška centralna banka Fed prvi rez temeljne obrestne mere odložiti do konca leta 2025. Donosnost desetletne ameriške obveznice je sicer upadla z 4,40 na 4,30 odstotka, a padec gre bolj pripisati selitvi v varne naložbe kot zaupanju v trajno upočasnitev cenovnih pritiskov. Hladnejša makro slika se kaže tudi v višjem številu prošenj za nadomestilo za brezposelnost in padcu prodaje rabljenih nepremičnin.
Evropski vlagatelji ponovno odkrili privlačnost stare celine
V Evropi so vlagatelji po marčevski, 63‑milijardni, selitvi kapitala iz ameriških delnic ponovno odkrili privlačnost stare celine. Nemški DAX je pridobil 4,8 odstotka, fransoski CAC 40 pa 3,4 odstotka. K pozitivnemu razpoloženju je pripomogla zmernejša inflacija in težko pričakovani cikel zniževanja obrestnih mer. Na azijskih trgih sta Hang Seng in Nikkei pridobila približno tri odstotke, a vlagatelji ostajajo občutljivi na vsak namig zaostritve trgovinskih napetosti med ZDA in Kitajsko.
V pričakovanju odločitve Fed glede rezov obrestnih mer
V prihodnjem tednu bo v ospredju torkova odločitev ameriške centralne banke, kjer trgi po svežem skoku inflacijskih pričakovanj ne vidijo več prostora za hiter rez obrestne mere, sledili pa ji bodo podatki o aprilskem CPI v evro območju in prvi objavi BDP za prvo četrtletje v Nemčiji. V četrtek poročata Apple in Amazon, v petek pa bo poročilo o zaposlovanju v ZDA postavilo novo preizkušnjo razmerju med vzdržljivo rastjo BDP in vnovičnim vračanjem inflatornih pritiskov.
NASVET ZA VLAGATELJE:
Napetost na finančnih trgih je začasno popustila, potem ko je ameriški finančni minister poudaril, da v kratkem pričakuje normalizacijo trgovinskih odnosov s Kitajsko. Kljub temu se prepletajo trgovinske napetosti, tehnološki napredek, vključujoč umetno inteligenco, in monetarna politika. Po svetu še vedno odmevajo tudi Trumpovi načrti, da bi predčasno odstavil guvernerja Fed Jeroma Powella, ki je zaradi negotovosti, povezane s carinami, previden pri zniževanju obrestnih mer. Ob vseh spremembah in dogajanjih se vlagateljem porajajo vprašanja, kako se na to pripraviti. Ključno seveda ostaja dejstvo, da mora biti premoženje vedno primerno razpršeno na vse naložbene razrede, torej na denar, obveznice, delnice ter ostale alternativne naložbe. V zadnjih tednih pa se kaže, zakaj tudi znotraj posameznih razredov ne smemo zanemariti geografske razpršitve. Iz investicijskega pogleda je namreč razpršenost edino zastonj kosilo, ki smo ga vlagatelji deležni. Če kdaj, potem je sedaj ključno upoštevanje pregovora enega od svetovno najbolj znanih investitorjev Warrena Buffetta: “Bodi prestrašen, ko so drugi pohlepni in bodi pohlepen, ko so drugi prestrašeni”. Torej, delniški trgi so v fazi korekcije, kjer lahko kupujemo delnice uspešnih svetovnih podjetij s popusti. Ob dvomih v svojo obstoječo naložbo, ki se nam sedaj porajajo zaradi vseh nejasnostih, je vedno ključnega pomena zasledovati svoj finančni cilj. Se vprašati, zakaj ste se odločili za izbrano naložbo in pregledati čas, v katerem želite oplemenititi svoja vložena sredstva, hkrati pa odstraniti čustva iz svojih odločitev. Kot vedno, so lahko največja ovira za dolgoročno uspešno vlaganje prav vlagatelji sami zaradi čustvenih odločitev, ko se na trge vrne nestanovitnost. Tako je sedaj ključno, da ohranimo mirne misli in imamo pogled v prihodnost. Zgodovina uči, da popravki na trgu predstavljajo predvsem priložnost. Tako za bolj dolgoročno naravnane vlagatelje delniški trg, kljub letošnji korekciji, ostaja privlačen. Ohranjamo izpostavljenost do globalnih in ameriških delnic skozi sklade Generali Globalni in Generali Amerika. Tudi Generali Tehnologija ostaja v osnovni košarici naložb, podobno zaradi demografskih in zdravstvenih trendov tudi Generali Vitalnost, ki z večjo utežjo v panogi zdravstva predstavlja način kako zmanjšati tveganje delniškega dela portfelja.
Ob predpostavki sprejemanja pravilnih političnih odločitev lahko v Evropi in na Kitajskem pričakujemo nadaljevanje pozitivnega gibanja delniških trgov. Bo pa nihajnost še nekaj časa prisotna. Vlagatelj lahko ciljno dolgoročno sestavo premoženja dopolni tudi z »začimbami«, vendar med 5 do največ 10 odstotkov celotnega premoženja vloženega v posamezen ožje usmerjen sklad. Evropske delnice z izborom sklada Generali Rastko Evropa, na trgih v razvoju je primerna izbira sklad Generali Indija – Kitajska. Trgi v razvoju sicer ostajajo bolj volatilni zaradi političnega in ekonomskega položaja. Svetla izjema je Indija. Tudi zaradi nizkih vrednotenj in dejstva, da je kitajska država vseeno sprejela ukrepe za izboljšanje položaja, ostajajo kitajske delnice dolgoročno privlačna špekulativna naložba. Obenem sklad Generali Indija – Kitajska ponuja tudi indijske delnice. Indijska gospodarska rast ostaja zelo visoka. Indijska podjetja uspešno osvajajo srca vse bogatejših indijskih potrošnikov. Sklad Generali Indija – Kitajska ohranja potencial rasti, a nihanja in tveganja so tu večja kot pri globalno razpršenih skladih.
Zaradi dinamike na trgih in politike centralnih bank ostajajo privlačne dolgoročne evropske obveznice, ki so zastopane v skladu Generali Bond. Sklad ne bo prinesel samo solidnega obrestnega donosa ampak ob rezih obrestnih mer tudi rast cen obveznic in s tem kapitalski donos.
PRIJAVITE SE NA FINANČNI POSVET