Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje

Ekipa upraviteljev Generali Investments je pripravila povzetek trenutnega dogajanja z vplivi na kapitalske trge.

 

Praznično obarvani pretekli teden je na delniških trgih prinesel precej različno razpoloženje na obeh straneh Atlantika. V ZDA se je letošnji niz razburkanosti nadaljeval z novim zdrsom osrednjih indeksov: S&P 500 in Nasdaq sta nekaj dni začela spodbudno, vendar ju je objava slabših četrtletnih rezultatov družb ASML in UnitedHealth potegnila v rdeče številke. Tehnološko obarvani Nasdaq je teden sklenil skoraj tri odstotke nižje, najizrazitejši pritiski pa so bili vidni na delnicah Nvidie (‑10 %) in AMD-ja (‑8 %), ki so se odzvale slabše od pričakovanega izida nizozemskega velikana ASML. UnitedHealth je doživel najhujši dvodnevni padec v zadnjih 27 letih, saj je zaradi pomanjkanja napovedi za tekoče leto izgubil kar petino tržne vrednosti. V okolju, kjer analitiki že tako znižujejo pričakovanja dobičkov, se vlagatelji odzovejo še posebej ostro, kadar podjetje ne poda smernic za tekoče finančno obdobje.

 

Pestri makroekonomski podatki

Teden so popestrili tudi makroekonomski podatki, kjer je bila v ZDA v ospredju objava novih tedenskih zahtevkov za nadomestilo za brezposelnost. Ekonomisti so pričakovali 225.000 prošenj, dejansko število pa je doseglo le 215.000, kar je nekoliko obudilo upe v robustnost ameriškega gospodarstva. Kljub boljšim statističnim podatkom ostaja 1,89 milijona stalnih zahtevkov, ki se vztrajno povečujejo zaradi zveznih odpuščanj in previdnosti podjetij pri zaposlovanju, ki jo poganja negotovost okrog trgovinskih pritiskov med ZDA in Kitajsko. Washington je sicer razglasil 90‑dnevni premor pri uvajanju novih carin, a negotovost ostaja ključna zavora investicijskih odločitev. Ameriški dolar je zato zabeležil najslabši začetek leta po 1995 in je od vrha oddaljen osem odstotkov, medtem ko je zlato doseglo nov absolutni rekord pri 3.350 dolarjih za unčo.

Boljše razpoloženje v Evropi in Aziji

V Evropi in Aziji je bilo razpoloženje opazno boljše. Kitajsko gospodarstvo je v prvem četrtletju zraslo za 5,4 % na letni ravni in tako za nekaj desetink odstotne točke preseglo pričakovanja. Delniški indeks Hang Seng je ob teh novicah teden končal dva odstotka višje, analitiki pa opozarjajo, da bi morebitne dodatne ameriške carine lahko hitro ohromile izvoz in preusmerile optimizem v novo fazo volatilnosti. Evropski indeksi Stoxx 600, DAX in FTSE 100 so pridobili okrog tri odstotke.

ECB že sedmič zapored znižala temeljno obrestno mero

Evropska centralna banka je že sedmič zapored znižala temeljno obrestno mero, tokrat na 2,25 %. Vlagatelji so rez pričakovali, evro pa je kljub temu od začetka leta pridobil več kot 11 % proti dolarju. Predsednica ECB Christine Lagarde je sicer opozorila, da tveganja za upočasnitev rasti naraščajo, a je proces omejevanja evrske inflacije vendarle “na pravi poti”. Po sedmih zaporednih rezih ECB in ob krepkem znižanju tržnih pričakovanj glede ameriških obrestnih mer je krivulja dolgoročnih donosnosti začela vleči navzdol, kar podpira vrednotenja kakovostnih dolžniških naložb. Po drugi strani razpršeni delniški portfelji čutijo pritisk na ameriški tehnološki strani, medtem ko evropske in azijske delnice – zlasti v cikličnih panogah – dobivajo sapo.

NASVET ZA VLAGATELJE:

Napetost na finančnih trgih je začasno popustila, potem ko je ameriški finančni minister poudaril, da v kratkem pričakuje normalizacijo trgovinskih odnosov s Kitajsko.  Kljub temu se prepletajo trgovinske napetosti, tehnološki napredek, vključujoč umetno inteligenco, in monetarna politika. Po svetu še vedno odmevajo tudi Trumpovi načrti, da bi predčasno odstavil guvernerja Fed Jeroma Powella, ki je zaradi negotovosti, povezane s carinami, previden pri zniževanju obrestnih mer. Ob vseh spremembah in dogajanjih se vlagateljem porajajo vprašanja, kako se na to pripraviti. Ključno seveda ostaja dejstvo, da mora biti premoženje vedno primerno razpršeno na vse naložbene razrede, torej na denar, obveznice, delnice ter ostale alternativne naložbe. V zadnjih tednih pa se kaže, zakaj tudi znotraj posameznih razredov ne smemo zanemariti geografske razpršitve. Iz investicijskega pogleda je namreč razpršenost edino zastonj kosilo, ki smo ga vlagatelji deležni. Če kdaj, potem je sedaj ključno upoštevanje pregovora enega od svetovno najbolj znanih investitorjev Warrena Buffetta: “Bodi prestrašen, ko so drugi pohlepni in bodi pohlepen, ko so drugi prestrašeni”. Torej, delniški trgi so v fazi korekcije, kjer lahko kupujemo delnice uspešnih svetovnih podjetij s popusti. Ob dvomih v svojo obstoječo naložbo, ki se nam sedaj porajajo zaradi vseh nejasnostih, je vedno ključnega pomena zasledovati svoj finančni cilj. Se vprašati, zakaj ste se odločili za izbrano naložbo in pregledati čas, v katerem želite oplemenititi svoja vložena sredstva, hkrati pa odstraniti čustva iz svojih odločitev. Kot vedno, so lahko največja ovira za dolgoročno uspešno vlaganje prav vlagatelji sami  zaradi čustvenih odločitev, ko se na trge vrne nestanovitnost. Tako je sedaj ključno, da ohranimo mirne misli in imamo pogled v prihodnost.  Zgodovina uči, da popravki na trgu predstavljajo predvsem priložnost. Tako za bolj dolgoročno naravnane vlagatelje delniški trg, kljub letošnji korekciji, ostaja privlačen. Ohranjamo izpostavljenost do globalnih in ameriških delnic skozi sklade Generali Globalni in Generali Amerika. Tudi Generali Tehnologija ostaja v osnovni košarici naložb, podobno zaradi demografskih in zdravstvenih trendov tudi Generali Vitalnost, ki z večjo utežjo v panogi zdravstva predstavlja način kako zmanjšati tveganje delniškega dela portfelja.

Ob predpostavki sprejemanja pravilnih političnih odločitev lahko v Evropi in na Kitajskem pričakujemo nadaljevanje pozitivnega gibanja delniških trgov. Bo pa nihajnost še nekaj časa prisotna. Vlagatelj lahko ciljno dolgoročno sestavo premoženja dopolni tudi z »začimbami«, vendar med 5 do največ 10 odstotkov celotnega premoženja vloženega v posamezen ožje usmerjen sklad. Evropske delnice z izborom sklada Generali Rastko Evropa, na trgih v razvoju je primerna izbira sklad Generali Indija – Kitajska. Trgi v razvoju sicer ostajajo bolj volatilni zaradi političnega in ekonomskega položaja. Svetla izjema je Indija. Tudi zaradi nizkih vrednotenj in dejstva, da je kitajska država vseeno sprejela ukrepe za izboljšanje položaja, ostajajo kitajske delnice dolgoročno privlačna špekulativna naložba. Obenem sklad Generali Indija – Kitajska ponuja tudi indijske delnice. Indijska gospodarska rast ostaja zelo visoka. Indijska podjetja uspešno osvajajo srca vse bogatejših indijskih potrošnikov. Sklad Generali Indija – Kitajska ohranja potencial rasti, a nihanja in tveganja so tu večja kot pri globalno razpršenih skladih.

Zaradi dinamike na trgih in politike centralnih bank ostajajo privlačne dolgoročne evropske obveznice, ki so zastopane v skladu Generali Bond. Sklad ne bo prinesel samo solidnega obrestnega donosa ampak ob rezih obrestnih mer tudi rast cen obveznic in s tem kapitalski donos.

 

PRIJAVITE SE NA FINANČNI POSVET