Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje

Ekipa upraviteljev Generali Investments je pripravila povzetek trenutnega dogajanja z vplivi na kapitalske trge.

 

Minuli teden je spet potekal v znamenju nestanovitne ameriške politike in neprestanega toka neenotnih izjav članov ameriške administracije, vključno s predsednikom Trumpom, zaradi česar je volatilnost (nihajnost) na finančnih trgih enormna. Na začetku preteklega tedna so svetovni delniški indeksi pričakovano, zaradi carin, nadaljevali zelo negativni trend, nato pa je v sredo (8.4.) na trgu, po objavi predsednika Trumpa o začasnem odlogu pričetka veljavnosti recipročnih carin (napovedanih 2. aprila) za 90 dni za vse države, razen Kitajske, sledil močan preobrat. Sredino trgovanje je indeks S&P 500 zaključil z dvigom za 9,5 % in zabeležil tretji največji enodnevni premik od konca druge svetovne vojne dalje. Rekorde je podiral tudi tehnološki indeks Nasdaq, ki je dosegel največji dnevni skok po dot-com krizi, in sicer za več kot 12 %. Do konca tedna je vrednost indeksov rahlo upadla z vrhov, vendar sta teden indeksa še vedno zaključila z občutnim porastom. Evropski delniški indeksi so prav tako sledili pozitivnemu zagonu in sredi tedna zabeležili občutne odboje. Nemški DAX je v četrtek poskočil za kar 10 %, ampak kljub temu na tedenski ravni izgubil cca. 1 % vrednosti. Močno negativno je teden sklenil hongkonški delniški indeks Hang Seng, saj je po zadnjem povišanju ameriških carin na kitajsko blago na 125 % zabeležil 8 % padec. Volatilnostni indeks VIX se je ob koncu tedna nekoliko stabiliziral in dosegel 37,5 (tekom tedna dosegel ravni nad 50), kar kaže na nekoliko bolj umirjene, vendar še vedno zelo volatilne, razmere na trgih.

 

Velika verjetnost nižanja obrestne mere ECB v tem tednu

Predsednica ECB, Christine Lagarde, je v petek dejala, da je ECB pripravljena ukrepati, če bodo trgovinski ukrepi ameriškega predsednika Donalda Trumpa ogrozili finančno stabilnost evro območja. Poudarila je, da je ECB vedno pripravljena uporabiti razpoložljive instrumente za zaščito evropskega gospodarstva, bodisi za preprečitev trgovinske vojne bodisi za zaščito pred posledicami neuspelih pogajanj glede ameriških carin. Poleg tega trenutna tržna pričakovanja kažejo na veliko verjetnost nižanja obrestne mere, za 25 bazičnih točk, na zasedanju ECB v tem tednu (četrtek 17. april).

Fed izražal pozitivna stališča glede prihajajočih gospodarskih razmer

Fed je pred 90-dnevnim odlogom carin previdno izražal pozitivna stališča glede prihajajočih gospodarskih razmer. Stopnja inflacije je v ZDA marca 2025 padla na 2,4 % na letni ravni, na mesečni ravni pa upadla za 0,1 %, kar je prvi mesečni upad po juliju 2022. Glede učinka carin na ameriško gospodarstvo so si analitiki precej neenotni. Analitiki Morgan Stanley, ki so pred začasnim zamikom carin napovedali, da Fed v letu 2025 ne bo znižal obrestnih mer, so po umiritvi trgovinskih napetosti, napovedi spremenili in letos pričakujejo tri znižanja obrestnih mer za 25 bazičnih točk. Analitiki Goldman Sachs pa so po odlogu recipročnih carin znižali napoved možnosti recesije v ZDA s 65 % na 45 %.

Izrazito manjše povpraševanje po ameriškem dolarju, je privedlo do devalvacije valute

Na obvezniškem trgu smo bili priča močnemu porastu donosnosti 10-letne ameriške državne obveznice, ki je presegla 4,58 %, kar je bilo občutno višje od 4,01 % pred tednom dni. Občuten premik na trgu je sprožilo zaostrovanje ameriške trgovinske vojne s Kitajsko, špekulacije glede množične prodaje ameriških obveznic s strani tujih vlagateljev ter vse glasnejši dvomi o ZDA kot zanesljivem zatočišču za globalni kapital. Tako se je povpraševanje po ameriškem dolarju izrazito zmanjšalo, kar je privedlo do devalvacije valute, ki je na tedenski ravni izgubila vrednost v primerjavi z evrom, japonskim jenom in kanadskim dolarjem. Evro je v menjavi za dolarjem znova pridobil na vrednosti in dosegel raven 1,135, kar je več kot 5 % skok v zadnjih dveh tednih. Podobno okrepitev je zabeležil tudi japonski jen, ki je v preteklem tednu pridobil 2 %, medtem ko je švicarski frank v enakem obdobju, v primerjavi z dolarjem, poskočil za skoraj 6 %. Iskanje varnega pristana, ki ni ameriški dolar, se je odrazilo tudi v močni rasti cena zlata, ki se je ponovno povzpela, in teden zaključila 6 % višje pri vrednosti 3.237 dolarjev na unčo.

NASVET ZA VLAGATELJE:

Zadnji dogodki, povzročeni s strani ameriškega predsednika Donalda Trumpa, peljejo svetovno gospodarstvo v preobrazbo. Prepletajo se trgovinske napetosti, tehnološki napredek, vključujoč umetno inteligenco, in monetarna politika. Ob vseh spremembah in dogajanjih se vlagateljem porajajo vprašanja, kako se na to pripraviti. Ključno seveda ostaja dejstvo, da mora biti premoženje vedno primerno razpršeno na vse naložbene razrede, torej na denar, obveznice, delnice ter ostale alternativne naložbe. V zadnjih tednih pa se kaže, zakaj tudi znotraj posameznih razredov ne smemo zanemariti geografske razpršitve. Iz investicijskega pogleda je namreč razpršenost edino zastonj kosilo, ki smo ga vlagatelji deležni. Če kdaj, potem je sedaj ključno upoštevanje pregovora enega od svetovno najbolj znanih investitorjev Warrena Buffetta: “Bodi prestrašen, ko so drugi pohlepni in bodi pohlepen, ko so drugi prestrašeni”. Torej, delniški trgi so v fazi korekcije, kjer lahko kupujemo delnice uspešnih svetovnih podjetij s popusti. Ob dvomih v svojo obstoječo naložbo, ki se nam sedaj porajajo zaradi vseh nejasnostih, je vedno ključnega pomena zasledovati svoj finančni cilj. Se vprašati, zakaj ste se odločili za izbrano naložbo in pregledati čas, v katerem želite oplemenititi svoja vložena sredstva, hkrati pa odstraniti čustva iz svojih odločitev. Kot vedno, so lahko največja ovira za dolgoročno uspešno vlaganje prav vlagatelji sami  zaradi čustvenih odločitev, ko se na trge vrne nestanovitnost. Tako je sedaj ključno, da ohranimo mirne misli in imamo pogled v prihodnost.  Zgodovina uči, da popravki na trgu predstavljajo predvsem priložnost. Tako za bolj dolgoročno naravnane vlagatelje delniški trg, kljub letošnji korekciji, ostaja privlačen. Ohranjamo izpostavljenost do globalnih in ameriških delnic skozi sklade Generali Globalni in Generali Amerika. Tudi Generali Tehnologija ostaja v osnovni košarici naložb, podobno zaradi demografskih in zdravstvenih trendov tudi Generali Vitalnost, ki z večjo utežjo v panogi zdravstva predstavlja način kako zmanjšati tveganje delniškega dela portfelja.

Ob predpostavki sprejemanja pravilnih političnih odločitev lahko v Evropi in na Kitajskem pričakujemo nadaljevanje pozitivnega gibanja delniških trgov. Bo pa nihajnost še nekaj časa prisotna. Vlagatelj lahko ciljno dolgoročno sestavo premoženja dopolni tudi z »začimbami«, vendar med 5 do največ 10 odstotkov celotnega premoženja vloženega v posamezen ožje usmerjen sklad. Evropske delnice z izborom sklada Generali Rastko Evropa, na trgih v razvoju je primerna izbira sklad Generali Indija – Kitajska. Trgi v razvoju sicer ostajajo bolj volatilni zaradi političnega in ekonomskega položaja. Svetla izjema je Indija. Tudi zaradi nizkih vrednotenj in dejstva, da je kitajska država vseeno sprejela ukrepe za izboljšanje položaja, ostajajo kitajske delnice dolgoročno privlačna špekulativna naložba. Obenem sklad Generali Indija – Kitajska ponuja tudi indijske delnice. Indijska gospodarska rast ostaja zelo visoka. Indijska podjetja uspešno osvajajo srca vse bogatejših indijskih potrošnikov. Sklad Generali Indija – Kitajska ohranja potencial rasti, a nihanja in tveganja so tu večja kot pri globalno razpršenih skladih.

Zaradi dinamike na trgih in politike centralnih bank ostajajo privlačne dolgoročne evropske obveznice, ki so zastopane v skladu Generali Bond. Sklad ne bo prinesel samo solidnega obrestnega donosa ampak ob rezih obrestnih mer tudi rast cen obveznic in s tem kapitalski donos.

 

PRIJAVITE SE NA FINANČNI POSVET