Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje

Ekipa upraviteljev Generali Investments je pripravila povzetek trenutnega dogajanja z vplivi na kapitalske trge.

 

PRIJAVITE SE NA FINANČNI POSVET

 

Kljub temu, da so se v preteklem tednu razmere na kapitalskih trgih stabilizirale, je trg znova pod pritiskom zaradi učinkov carin na gospodarstvo, ki stopijo v veljavo 2. aprila 2025. Ameriški splošni indeks S&P 500 je upadel za slaba dva odstotka, pri čemer je po februarskem rekordnem vrhu sledil hladen tuš predvsem pri visokotehnoloških delnicah, ki so v preteklih letih dosegale najboljše donose. Posledično je v približno enaki meri upadel tudi ameriški tehnološko obarvani indeks Nasdaq. V nasprotni smeri pa se je v preteklem tednu gibala vrednost zlata, ki še naprej podira rekorde in se je povzpela nad 3.110 dolarjev na unčo.

 

V prihodnjih mesecih se zaradi carin pričakuje dvig cen potrošniškega blaga, stroškov zdravstvenega varstva in ostalih storitev

V preteklem tednu smo bili deležni boljših inflacijskih podatkov, ki jih podrobno spremlja ameriški Fed. Inflacijski podatek PCE, ki meri spreminjanje cen dobrin in storitev, ki jih kupujejo potrošniki, je za mesec februar znašal 2,5 odstotka in tako ostal na nivoju izpred preteklega meseca, čeprav so nekateri analitiki napovedovali rahlo zvišanje. Udeleženci na kapitalskih trgih v prihodnjih mesecih zaradi uvedbe carin pričakujejo nekolikšen dvig cen potrošniškega blaga, stroškov zdravstvenega varstva in ostalih storitev, kar lahko znova povzroči inflacijske pritiske in nekoliko zmanjša pričakovani BDP za leto 2025. Kapitalski trgi še vedno tehtajo vpliv trgovinske vojne na ameriško gospodarstvo. V ospredju tokrat namreč ni le inflacija temveč tudi rast največjega svetovnega gospodarstva. Posledično bodo ameriški centralni bankirji več pozornosti posvetili tudi brezposelnosti, katera se v ZDA v zadnjem obdobju giblje okoli zmerne stopnje 4,1 odstotka. Nekateri analitiki ocenjujejo, da bo trgovinska vojna brezposelnost v ZDA povišala na 4,4 odstotka, kar pa bo nedvomno povzročilo spremembe pri retoriki Fed, kjer so centralni bankirji v preteklosti večkrat poudarili, da bodo restriktivno denarno politiko prilagodili v kolikor se pojavijo razpoke na trgu dela.

Zadnji trgovalni dan preteklega tedna povzročil padec delniških indeksov in rast obvezniških naložb

Negotovost, ki preži zaradi napovedanega dneva osvoboditve oz. »Liberation Day« 2. aprila, je zadnji trgovalni dan preteklega tedna povzročila padec delniških indeksov in rast obvezniških naložb. Nihajnost je bila prav tako vidna na indeksu strahu VIX, ki se je tekom tedna povzpel z 19 točk na območje 22 točk. Indeks strahu tako naznanja, da je na kapitalskem trgu še vedno obilo zaupanja, saj se indeks ni povzpel nad 30 točk.

Carine bodo imele velik vpliv na avtomobilsko industrijo

Vsesplošne carine bodo imele velik vpliv na avtomobilsko industrijo, saj naj bi se z 2. aprilom 2025 uvedla 25-odstotna stopnja na uvoz vseh avtomobilov v ZDA. Natančne podrobnosti o uvedbi carin še niso popolnoma znane, vendar se ocenjuje, da bi v primeru vključitve lahkih tovornjakov obseg uvoza narasel z 217 na 252 milijard dolarjev, povprečne carinske stopnje pa bi se zvišale za 1,9 %, kar bi povzročilo izrazitejše znižanje BDP za 0,3 % in dvig inflacije za 0,2 %. Na svetovni lestvici naj bi najbolj prizadelo proizvajalce avtomobilov, ki svoja vozila proizvajajo v EU, Mehiki, Koreji, Kanadi in na Japonskem.

V primeru poslabšanja odnosov ZDA Evropa, grozi uvedba višjih carin na evropske dobrine

Carine na avtomobilsko industrijo iz Evrope bi lahko prizadele velika izvozna gospodarstva, kot je Nemčija, pa tudi države, ki so del avtomobilskih dobavnih verig, kot so Slovaška, Madžarska, Avstrija in Italija. To se dogaja v času, ko se največje evropsko gospodarstvo bori s povečanjem konkurence s Kitajske, višjimi stroški energije in elektrifikacijo avtomobilov. Pri tem bo veliko odvisno od nadaljnjih pogajanj med Trumpovo administracijo in Evropsko komisijo. V kolikor bo dosežen dogovor, bi se lahko trgovinska slika izboljšala, vendar pa bi jo v nasprotnem primeru trgovinska vojna še dodatno zaostrila. V primeru poslabšanja odnosov ZDA z Evropo pa grozi uvedba višjih carin tudi na določene evropske dobrine, kot na primer 200 % carina na evropsko vino, šampanjec in druge alkoholne pijače.

Pretekli teden so evropske obveznice ohranile zahtevane donose

V preteklem tednu so evropske obveznice ohranile zahtevane donose, pri čemer je nemški 10-letni donos rahlo upadel na 2,73 %, medtem ko sta tudi francoski in španski zabeležila podoben padec. Preliminarni kompozitni PMI za marec v evroobmočju je znašal 50,4, medtem ko je kazalec za proizvodni sektor znašal 48,7, kar kaže na krčenje v tem delu gospodarstva. Te številke odražajo težave v industriji, ki so deloma posledica trgovinskih napetosti in notranjih gospodarskih izzivov v Evropi. Vlagatelji so v svoje napovedi za letošnje leto vključili pričakovanja na rahlo znižanje obrestnih mer ECB za 60 bazičnih točk. Pa vendar bo ključni prispevek k odločitvi ECB o obrestnih merah oznanjen 17. aprila, ko bodo dokončno ocenili, kako bodo na inflacijo in gospodarsko rast vplivale carine ameriške administracije v kombinaciji s porastom evropske vojaške porabe. Medtem so inflacijska pričakovanja med evropskimi potrošniki februarja rahlo porasla.

NASVET ZA VLAGATELJE:

Največje vprašanje, ki ga v zadnjem času dobivamo od strank in potencialnih strank je: “Ali je popravka konec?” To seveda ni nič nenavadnega glede na to, da so padci trga za naša čustva zelo neprijetni. Vlagatelji pogosto pozabljamo na zakon gravitacije, “kar gre gor, mora vmes tudi pasti.” Zato je ob dvomih v vašo naložbo vedno ključnega pomena zasledovati svoj finančni cilj, zakaj ste se odločili za izbrano naložbo ter pregledati čas, v katerem želite oplemenititi vaša vložena sredstva, in tako v času pretresa na trgih odstranite čustva iz svojih odločitev. Kot vedno, so največja ovira za dolgoročno uspešno vlaganje prav vlagatelji sami,  zaradi čustvenih odločitev, ko se na trge vrne določena nestanovitnost. Čustvene odločitve dolgoročno škodujejo donosom, saj v večini primerov v času recesije vlagatelji panično prodajo naložbe in nato zamudijo odboj ter na trg znova vstopijo na višjih vrednostih. Čustva oziroma strah tako spodbujajo naložbene napake, kar je eden ključnih razlogov za spremljanje razpoloženja vlagateljev.

Prvo četrtletje je bilo za vlagatelje burno. Kot kaže, bo zaradi Trumpove carinske politike, ki obremenjujejo ameriško gospodarstvo in posledično tudi globalno, burno tudi prihodnje obdobje. Zato je sedaj ključnega pomena preudarno razmišljanje in dolgoročen pogled na vašo naložbo. Razlika med uspešnim ter povprečnim vlaganjem je preprosta realnost obvladovanja naših čustev in potrpežljivost. Ne bojte se tveganja – razumite ga, z njim upravljate in ga uporabite sebi v prid. Zgodovina uči, da popravki na trgu predstavljajo predvsem priložnost. Tako za bolj dolgoročno naravnane vlagatelje delniški trg, kljub letošnji korekciji, ostaja privlačen. Ohranjamo izpostavljenost do globalnih in ameriških delnic skozi sklade Generali Globalni in Generali Amerika. Tudi Generali Tehnologija ostaja v osnovni košarici naložb, podobno zaradi demografskih in zdravstvenih trendov tudi Generali Vitalnost.

Ob predpostavki sprejemanja pravilnih političnih odločitev lahko v Evropi in na Kitajskem pričakujemo nadaljevanje pozitivnega gibanja delniških trgov. Bo pa nihajnost še nekaj časa prisotna. Vlagatelj lahko ciljno dolgoročno sestavo premoženja dopolni tudi z »začimbami« in sicer z evropskimi delnicami ter z izborom sklada Generali Rastko. Trgi v razvoju ostajajo bolj volatilni zaradi političnega in ekonomskega položaja. Svetla izjema je Indija. Tudi zaradi nizkih vrednotenj in dejstva, da je kitajska država vseeno sprejela ukrepe za izboljšanje položaja, ostajajo kitajske delnice dolgoročno privlačna špekulativna naložba. Obenem sklad Generali Indija – Kitajska ponuja tudi indijske delnice. Indijska gospodarska rast ostaja zelo visoka. Indijska podjetja uspešno osvajajo srca vse bogatejših indijskih potrošnikov. V Indiji se zdi, da smo v obdobju konsolidacije trga, saj je bila rast na delniških trgih v zadnjih nekaj letih hitra. Taka obdobja predstavljajo priložnost za vstop za zamudnike. Zato sklad Generali Indija – Kitajska ohranja potencial rasti, a nihanja in tveganja so tu večja kot pri globalno razpršenih skladih.

Zaradi dinamike na trgih in politike centralnih bank ostajajo privlačne dolgoročne evropske obveznice, ki so zastopane v skladu Generali Bond. Sklad ne bo prinesel samo solidnega obrestnega donosa ampak ob rezih obrestnih mer tudi rast cen obveznic in s tem kapitalski donos.