Aktualno
Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje
Ekipa upraviteljev Generali Investments je pripravila povzetek trenutnega dogajanja z vplivi na kapitalske trge.
PRIJAVITE SE NA FINANČNI POSVET
Ameriški delniški trgi pretekli teden zaključili v zelenem
Ameriški delniški trgi so pretekli teden zaradi serije slabših finančnih rezultatov podjetij, ki so jih pripisovali predvsem negativnim dejavnikom tarif, beležili rahlo volatilnost. Kljub temu so na koncu zaključili trgovanje v zelenem. Vlagateljsko okolje postaja vse bolj zadržano, saj so trenutne geopolitične razmere in svetovna trgovinska negotovost oblikovale pesimistične gospodarske razmere. Na drugi strani je bilo zasedanje ameriškega Fed sprejeto kot »dovish« (nagnjeno v smer ekspanzivne denarne politike), saj so se člani Fed odločili dodatno zmanjšati tempo krčenja bilance stanja. Gospodarske napovedi so bile mešane. PCE inflacija je bila za letos zvišana z 2,5 % na 2,8 %, pričakovanja o gospodarski rasti pa zmanjšana z 2,1 % na 1,7 %. Dodatno je na tiskovni konferenci predsednik Fed Powell učinek predlaganih in že uvedenih tarif s strani ameriškega predsednika Trumpa na inflacijo označil kot “prehoden”. Naznanjanje inflacije za prehodno (»temporary«) se je sicer ob zadnji iteraciji leta 2022 izkazalo kot povsem zgrešeno, zato bi bila skepsa upravičena. Signale o inflaciji bodo vlagatelji spremljali že v tem tednu, ko bo objavljena PCE inflacija za mesec februar. Pričakuje se, da bodo ti podatki rahlo v porastu, in sicer naj bi se inflacija potrošniških izdatkov povečala za 0,3 %. Ameriške tržne donosnosti so skladno z dovish interpretacijo upadle vzdolž celotne krivulje.
Pritisk na delnice podjetja Nike
Delnice podjetja Nike so se znašle pod pritiskom in izgubile okoli 8 % vrednosti po objavi slabših prodajnih rezultatov, zlasti na kitajskem trgu. Vlagatelji so negativno sprejeli tudi nižjo prihodnjo napoved rasti, kar je dodatno obremenilo delnico v okolju povečanih pritiskov na potrošniški sektor. V podobnem negativnem trendu se je gibala cena delnice FedEx, ki je po izdaji znižane napovedi dobička za leto 2025 upadla za 6 %.
Kakšne poteze ECB nas čakajo?
Pretekli teden so številni člani ECB javno izpostavljali svoja mnenja glede prihodnjih potez centralne banke. Predsednica Lagarde je poudarila pomen upoštevanja različnih možnih gospodarskih scenarijev, zaostrovanje trgovine med ZDA in EU bi namreč lahko vodilo v nižjo gospodarsko rast in višjo inflacijo. ECB bo najverjetneje namenila več pozornosti vplivu zunanjih dejavnikov, cenam surovin ter bistvenim spremembam v samem gospodarstvu. Evropski borzni indeksi so teden zaključili večinoma rahlo pozitivno, z manjšo korekcijo na zadnji trgovalni dan v tednu, kar je vplivalo le na DAX 40, ki je zaključil z rahlo izgubo vrednosti.
Indijski borzni indeksi dosegli porast
Indijski borzni indeksi so dosegli porast, kar je bil temeljni razlog za rast in vračanje tujih institucionalnih vlagateljev v indijske delnice, saj so vrednotenja po korekciji postala privlačnejša, obenem pa se pojavljajo znaki gospodarskega okrevanja. Indeksa Nifty 50 in Sensex sta pridobila okroglih 4 %, kar predstavlja največji tedenski porast od leta 2021. Poleg tega se je inflacija v februarju v Indiji umirila, industrijska proizvodnja pa narasla, kar je dvignilo optimizem vlagateljev. Na to rast je vplivala tudi napoved o znižanju obrestnih mer s strani Fed, ki je dodatno spodbudila globalne delniške trge. Trg je prav tako zmanjšal negativna pričakovanja glede posledic trgovinske vojne med ZDA in Indijo, saj naj bi bile te manjše od prvotnih ocen za indijski izvoz.
NASVETI ZA VLAGATELJE:
Trenutna negotovost na trgih je že delno vključena v borzne tečaje kar pomeni, da bi morebitne izboljšave lahko hitro pozitivno vplivale na trge. Zgodovina nas uči, da so podobne situacije pogosto predstavljale priložnosti za nakupe in tudi tokrat ne zgleda drugače. Zaradi še vedno dobrega globalnega makroekonomskega okolja je scenarij recesije malo verjeten, tako lahko rečemo, da gre ob zadnji nihajnosti najverjetneje za borzno korekcijo, ki je pogost pojav na kapitalskih trgih in je v preteklosti vselej ponujala dobro priložnost za nakupe. Vlagatelji ne smemo pozabiti, da delniške naložbe veljajo za dolgoročne naložbe. To je delno tudi zato, ker ni neobičajno, da vrednost delnic v krajšem časovnem obdobju zaniha navzdol tudi med -10 % do -20 % ali več. Za bolj dolgoročno naravnane vlagatelje delniški trg, kljub zadnji korekciji, ostaja privlačen. Ohranjamo izpostavljenost do globalnih in ameriških delnic skozi sklade Generali Globalni in Generali Amerika. Tudi Generali Tehnologija ostaja v osnovni košarici naložb, podobno zaradi demografskih in zdravstvenih trendov tudi Generali Vitalnost.
Ob predpostavki sprejemanja pravilnih političnih odločitev, lahko v Evropi in na Kitajskem pričakujemo nadaljevanje pozitivnega gibanja delniških trgov. Bo pa nihajnost še nekaj časa prisotna. Vlagatelj lahko ciljno dolgoročno sestavo premoženja dopolni tudi z »začimbami« in sicer z evropskimi delnicami ter z izborom sklada Generali Rastko. Trgi v razvoju ostajajo bolj volatilni zaradi političnega in ekonomskega položaja. Svetla izjema je Indija. Tudi zaradi nizkih vrednotenj in dejstva, da je kitajska država vseeno sprejela ukrepe za izboljšanje položaja, ostajajo kitajske delnice dolgoročno privlačna špekulativna naložba. Obenem sklad Generali Indija – Kitajska ponuja tudi indijske delnice. Indijska gospodarska rast ostaja zelo visoka. Indijska podjetja uspešno osvajajo srca vse bogatejših indijskih potrošnikov. V Indiji se zdi, da smo v obdobju konsolidacije trga, saj je bila rast na delniških trgih v zadnjih nekaj letih hitra. Taka obdobja predstavljajo priložnost za vstop za zamudnike. Zato sklad Generali Indija – Kitajska ohranja potencial rasti, a nihanja in tveganja so tu večja kot pri globalno razpršenih skladih.
Zaradi dinamike na trgih in politike centralnih bank ostajajo privlačne dolgoročne evropske obveznice, ki so zastopane v skladu Generali Bond. Sklad ne bo prinesel samo solidnega obrestnega donosa ampak ob rezih obrestnih mer tudi rast cen obveznic in s tem kapitalski donos.
Pomembno si je torej zapomniti, da je nihajnost (volatilnost) na delniških trgih pogosto kratkotrajne narave in da se dogajanja zelo verjetno ponovno obrnejo v pozitivno smer. Vlagatelji, ki borzi posvečajo preveč pozornosti, največkrat zmanjšajo svoje možnosti za uspeh prav zaradi taktiziranja v upanju, da si zmanjšajo tveganja ali da želijo nadvladati trg. Že preprosta dolgoročna strategija kupi in drži, bi v enakem obdobju prinesla veliko boljše rezultate.
PRIJAVITE SE NA FINANČNI POSVET