Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje

Ekipa upraviteljev Generali Investments je pripravila povzetek trenutnega dogajanja z vplivi na kapitalske trge.

 

Glavni delniški indeksi se v začetku preteklega tedna niso povzpeli na nove rekordne vrednosti in niso presegli vrednosti iz letošnjega julija. To je bil, vsaj kratkoročno, tehnično negativen signal, zato so vajeti trga zopet prevzeli borzni medvedje. Ameriški S&P 500 je zabeležil največji tedenski upad v zadnjih 18 mesecih. Največ so izgubljali tehnološki velikani in delnice z manjšo tržno kapitalizacijo, a tudi ostalim sektorjem in naložbenim razredom, s svetlo izjemo obveznic, ni bilo prizaneseno.

 

Nvidie od objave četrtletnih rezultatov do konca preteklega tedna izgubila 430 milijard dolarjev tržne vrednosti

Na začetku tedna so bile ameriške borze še povsem pod vtisom Nvidie, ki je od objave četrtletnih rezultatov do konca preteklega tedna izgubila 430 milijard dolarjev tržne vrednosti, kar je za primerjavo, skoraj 10-kratnik trenutne tržne vrednosti nemškega BMW-ja. Poleg malenkost počasnejše rasti četrtletnih poslovnih rezultatov, so vročico okrog prvega imena umetne inteligence borznega razcveta ohladile še govorice o tem, da bi podjetje lahko bilo predmet protimonopolne preiskave ameriškega ministrstva za pravosodje.  Z delnicami Nvidie se tako trguje slabih 25 % pod avgustovskimi vrhovi, a še zmeraj kar 120 % višje kot pred enim letom. Nvidia je za seboj potegnila tudi ostala podjetja povezana z umetno inteligenco in s tem delniške indekse. Če se je preostali del trga na začetku tedna držal solidno, se je nato ob nekoliko slabših ekonomskih podatkih od napovedi, negativno razpoloženje razširilo tudi na širši trg.

Ameriški trg dela se postopoma ohlaja

Pod drobnogledom so bili predvsem avgustovski podatki iz ameriškega trga dela, ki so potrdili, da se ta postopoma ohlaja. A čeprav je bilo avgusta v ZDA ustvarjenih 142.000 novih delovnih mest, kar je občutno manj od povprečja v zadnjih treh letih, pa so številke bolj ali manj v skladu s povprečji v obdobju pred pandemijo. Podobno je tudi stopnja brezposelnosti pri 4,2 % nad najnižjimi lanskimi vrednostmi, a občutno pod dolgoletnim povprečjem v ZDA, ki znaša 5,7 %. Trg dela v ZDA torej jasno kaže znake ohlajanja, a vsaj zaenkrat niti približno ne recesije.

BDP v evrskem območju se je v drugem četrtletju povečal za 0,2 %

Gre že za sedmo četrtletje, ko je bila gospodarska rast pod 0,5 % in enajsto zaporedno četrtletje pod 1 %. Rast v skladu z dolgoročnimi trendi je evrsko gospodarstvo nazadnje beležilo leta 2021, a takrat je šlo bolj kot ne za anomalijo v obdobju gospodarskega odboja po pandemiji. Če gremo v obdobje pred pandemijo, je povprečna letna gospodarska rast evrskega območja v letih 2018 in 2019 znašala 0,3 %, podobna oziroma zgolj za spoznanje višja je bila rast skozi večino obdobja po evropski dolžniški krizi. Povprečna rast BDP skozi primerljivo obdobje v ZDA, je bila višja od 2 %. Počasno gospodarsko rast na stari celini torej ne moremo pripisati samo nedavnim zgrešenim odločitvam povezanim z energetskim prehodom, višjim cenam energentov in posledicam vojne v Ukrajini. Za obuditev evropske produktivnosti in gospodarske rasti bodo zato potrebne strukturne spremembe, ki jih je v včeraj objavljenem odmevnem 400 strani dolgem dokumentu o konkurenčnosti EU obravnaval bivši predsednik ECB Mario Draghi. Dokument med drugim zajema predloge, ki zadevajo lajšanje evropske regulative in administracije, privabljanje zasebnih investicij predvsem v tehnologijo, zeleno energijo in digitalizacijo, reforme na trgu dela, večjo vključenost v poklicno izobraževanje in digitalne veščine, povečanje obrambne neodvisnosti ter neodvisnosti na področju energije in ključnih materialov. Draghi ocenjuje, da EU za izpolnitev predlogov potrebuje naložbe v višini med 750 in 800 milijard evrov letno oziroma kar 5 % BDP. Dokument naj bi bil pomemben temelj za bodoče ukrepe in politike v EU, a za uspešno implementacijo predlogov bo potrebno predvsem poenotenje in več pragmatičnosti na razdrobljenem in krhkem evropskem političnem parketu.

Fed bo ostal pri običajnem, 0,25 %, rezu

Zahtevana donosnost na ameriško 10-letno državno obveznico, ki je najbolj spremljan dolžniški vrednotni papir, in zaradi statusa ne tvegane obrestne mere merilo pri vrednotenju tako rekoč vseh vrednostnih papirjev, je upadla na 3,7 % kar je najnižje v letošnjem letu. V luči nekoliko slabših ekonomskih podatkov v ZDA, so postale glasnejše špekulacije o tem, ali so pri Fed preveč odlašali s prvim znižanjem obrestnih mer. Posledično se je povečala možnost za »jumbo« 0,5 % znižanje na prihajajočem septembrskem zasedanju. Bržkone bodo imeli pomemben vpliv na odločitev Fed podatki o ameriškem indeksu cen CPI, ki bodo objavljeni v sredo. Kaže, da bodo pri Fed vseeno ostali pri običajnem, 0,25 % rezu.

Kitajski ekonomski podatki nakazujejo krepitev kitajskih ekonomskih težav

Deflacija se krepi, saj se poleg dolgotrajnega krčenja cen industrijskih izdelkov sedaj krepi še krčenje širšega nabora potrošnih dobrin. Edino cene hrane še delujejo inflacijsko, a tudi tu se cene ohlajajo. Obenem podatki o potrošnji kažejo, da zaradi pričakovanih upadov cen izdelkov kitajski potrošniki trošijo vse manj in čakajo z nakupi, kar dodatno slabša stanje v ekonomiji. Posledice čutijo tudi tuji, tokrat predvsem evropski proizvajalci dobrin. V zadnjih dneh so v ospredju avtomobilski proizvajalci ter proizvajalci luksuznih dobrin, ki močno znižujejo pričakovanja o poslovanju na kitajskem trgu za obdobje do konca leta ter tudi že za 2025. In če so bile delnice proizvajalcev luksuznih dobrin v 2022 in 2023 zvezde evropskih delniških trgov, pogosto pa se jih je omenjalo kot protiutež ameriškim tehnološkim zvezdam, se je pokazalo, da tudi ta podjetja ne zmorejo borbe z ameriškimi giganti. Pokazalo se je da, tudi v industriji luksuznih izdelkov veljajo zakonitosti ciklične industrije in koronski razcvet, ko so bili ljudje doma in si iz »tolažbe« kupovali drage izdelke na dolgi rok ni vzdržen. Sedaj prihaja račun za zapitek in letošnji popravek pri delnicah luksuznih proizvajalcev je med 10 in 50 %.

NASVET ZA VLAGATELJE

Zadnje tedne se pozornost vlagateljev od politike obrestnih mer vse bolj osredotoča na ekonomsko aktivnost. Vlagatelji ocenjujejo možnost recesije. Obrestne mere upadajo, tempo upada ostaja nepredvidljiv. Recesije kljub strahu zaenkrat ni na vidiku in ekonomski podatki ne odstopajo bistveno od zgodovinskih povprečij. Borzna rast v zadnjem letu in pol je pregrela predvsem tehnološke delnice, a slednje ostajajo privlačna izbira za vlagatelje zaradi profila nadpovprečne rasti. Pred nami so volatilni jesenski tedni, ki bodo po pričakovanjih trajali do ameriških volitev. V tem obdobju lahko pričakujemo testiranje dna iz avgusta in večje premike na delniških trgih. Za male vlagatelje, ki redno prilagajajo svoj portfelj dogajanju na trgu, korekcije predstavlja privlačno nakupno priložnost, saj lahko kupijo delnice dobrih podjetij s popustom. Dejstvo je, da kljub zmernemu upočasnjevanju ameriškega in svetovnega gospodarstva to še naprej raste. Glavni trendi ostajajo nedotaknjeni. Tehnologija in AI ostajata glavna razvojna faktorja. Zdravilo za debelost nadaljuje svoj pohod in prebivalstvo trgov v razvoju želi trošiti več. Posledično za tiste bolj dolgoročno naravnane vlagatelje korekcije in nihaji navzdol predstavljajo privlačno nakupno priložnost.

Trenutno so zaradi dinamike na trgih in politike centralnih bank privlačne dolgoročne obveznice, ki so zastopane v skladu Generali Bond. Po pričakovanjih sklad ne bo prinesel samo solidnega obrestnega donosa ampak ob rezih obrestnih mer tudi rast cen obveznic in s tem kapitalski donos. Ameriška tehnološka podjetja še naprej ostajajo gonilna sila delniških trgov. Vrednotenja tehnoloških delnic so še vedno nadpovprečna kar narekuje več previdnosti v prihajajočih tednih in popravki navzdol so možni. A zaradi dobrega poslovanja in nadpovprečne rasti ostajajo tehnološke delnice tudi kot del globalnih trgov privlačna dolgoročna naložba. Naslednje mesece ohranjamo izpostavljenost do globalnih in ameriških delnic skozi sklade Generali Globalni in Generali Amerika. Tudi Generali Tehnologija ostaja v osnovni košarici naložb, podobno zaradi demografskih in zdravstvenih trendov tudi Generali Vitalnost.

Trgi v razvoju ostajajo pod pritiskom slabšega političnega in ekonomskega položaja. S svetlo izjemo Indije. Zato ostajamo previdni do trgov v razvoju. Špekulativno so kitajske delnice poceni, a kitajska država se izogiba ukrepom in reformam, zato se zdi da v obdobju do novega leta ne bo bistvenega izboljšanja položaja. Obenem Indija nadaljuje rast in živi življenje, nekoliko odmaknjeno od preostalega sveta, a po močni rasti v zadnjih letih in mesecih bi lahko tudi indijske delnice vzele kratek predah. Korekcije v Indiji ne pričakujemo, bi pa lahko videli nekaj mesečno stagnacijo tečajev, še posebej, če bo na ostalih velikih globalnih trgih v vmesnem obdobju povečana nihajnost.