Aktualno
Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje
Ekipa upraviteljev Generali Investments je pripravila povzetek trenutnega dogajanja z vplivi na kapitalske trge.
Unovčevanje dobičkov tehnoloških delnic se je v preteklem tednu nadaljevalo, kar je stopnjevalo pritisk na glavne borzne indekse, ki so na tedenski ravni beležili padce. Na drugi strani so bile delnice iz nekaterih drugih segmentov trga znova obarvane v zeleno. Izkupiček rotacije na trgu v zadnjih treh tednih je 1,5-odstotni padec delnic z veliko tržno kapitalizacijo ter istočasno 11,5-odstotna rast indeksa delnic z manjšo tržno kapitalizacijo. Podobna je bila tudi razlika v donosih med rastočimi oziroma t. i. growth delnicami, ki so izgubile 6,6 % ter vrednostnimi oziroma t.i. value delnicami s 4,6-odstotno rastjo. Segmenti trga, ki so bili v preteklih mesecih povsem v senci peščice največjih delnic, so tako nadoknadili precejšen del zaostanka iz dosedanjega dela leta.
Umirjanje inflacije in rotacija vrednotenj: Nov veter v jadrih trga manjših delnic
Zasuk v preferencah vlagateljev je mogoče pripisati kombinaciji več dejavnikov. Najbolj očiten med njimi je verjetno umirjanje inflacije v ZDA. Rotacija se je namreč začela po objavi spodbudnih julijskih podatkov o indeksu cen CPI, ki so vlagatelje navdali z optimizmom, da bodo pri ameriški centralni banki kmalu začeli sproščati monetarno politiko. To je voda na mlin manjših delnic in podjetij, ki so bolj odvisna od zunanjih virov financiranja. Drug ključen dejavnik rotacije so velike razlike v vrednotenjih med tehnološkimi giganti in preostalim trgom. Razmerje med dobičkom in ceno (P/E kazalnik) tehnološkega indeksa Nasdaq je bilo na začetku julija celo več kot dvakrat višje kot pri indeksu S&P500 z enakovrednimi utežmi (ang. equal weighted). Vlagatelji so zato priložnost za rast iskali pri delnicah, ki vsaj optično izgledajo cenejše, čeprav je v večini primerov tudi njihova rast poslovanja počasnejša. Poleg tega so za razliko od preteklih četrtletij v dosedanjem delu sezone objav četrtletnih rezultatov pozitivno presenetila predvsem podjetja iz sektorjev, kot so finance, zdravstvo in energetika, medtem ko nekatera izmed tehnoloških podjetij niso v celoti izpolnila zelo visokih pričakovanj vlagateljev. V preteklem tednu sta pri tem izstopala Tesla in Google Alphabet, katerih delnice so po objavi rezultatov izgubile okoli 10 %.
Gospodarska rast kljubuje inflacijskim pritiskom: Luksuzni sektor in evropska stagnacija pod drobnogledom
Padec najbolj spremljanih ameriških borznih indeksov so konec preteklega tedna omilili zelo vzpodbudni ekonomski podatki. Na eni strani je ameriška gospodarska rast v drugem četrtletju znova presegla pričakovanja, saj se je BDP v primerjavi z enakim obdobjem lani povečal za 2,8 %, kar je dvakrat več kot v prvem četrtletju in občutno nad napovedmi ekonomistov. Poleg tega so zadnji podatki indeksa cen zasebne potrošnje (PCE) potrdili, da se robustna gospodarska rast ne pretirano odraža na inflaciji. PCE indeks je bil junija na letni ravni pri 2,6 %. Med četrtletnimi rezultati v Evropi so izstopale delnice iz sektorja luksuznih dobrin. Pri vodilnem podjetju v panogi, francoskem LVMH, so po nekaj zaporednih letih rekordne rasti, prihodki v drugem četrtletju povečali samo za 1 %. K temu je botroval predvsem padec povpraševanja med kitajskimi kupci, čeprav se je povpraševanje krepko umirilo tudi v ZDA in Evropi. Z upočasnjevanjem rasti se soočajo tudi pri ostalih proizvajalcih luksuznih izdelkov. Še drugi mesec zapored so negativno presenetili evropski indeksi nabavnih managerjev. Kombiniran indeks namreč kaže, da je julija gospodarska rast v evrskem območju bolj ali manj stagnirala. Negativno je znova izstopala Nemčija, kjer je po treh mesecih okrevanja, julijski kombiniran PMI znova pod 50, ki je meja med rastjo in krčenjem. Slabe trenutne napovedi postavljajo pod vprašaj napovedi o pospešku evropske gospodarske rasti v drugi polovici letošnjega leta. Neprepričljivi ekonomski podatki pa po drugi strani povečujejo možnost za še drugi rez obrestnih mer na septembrskem zasedanju evropske centralne banke. Zato so se zahtevane donosnosti najbolj spremljanih evropskih državnih obveznic spustile v bližino najnižjih nivojev v zadnjih treh mesecih. Upadi glavnih evropskih delniških indeksov v zadnjih treh tednih so bili zaradi manjše uteži tehnoloških delnic manjši kot na borzah v ZDA.
Stagnacija trgov v razvoju – kitajske delnice padajo, jugovzhodna Evropa cveti
Trgi v razvoju, z izjemo Indije, nadaljujejo s stagnacijo oziroma drsenjem. Največjo utež seveda predstavljajo kitajske delnice, ki ob slabem položaju kitajskega potrošnika ter geopolitičnih napetostih ne najdejo opore in s tem poti nazaj v portfelje vlagateljev. Med bolj tveganimi trgi, ki nadaljujejo z rastjo, izstopa regija jugovzhodne Evrope, kamor uvrščamo tudi slovenske delnice, ki so na rekordnih vrednostih, kar dodatno privablja nove vlagatelje.
NASVET ZA VLAGATELJE
Obrestne mere in ekonomska aktivnost sta ključna dejavnika na kapitalskih trgih. Obe področji sta trenutno vlagateljem naklonjeni. Obrestne mere so dosegle vrh, vprašanje je samo kako hitro jih bodo centralne banke uspele spustiti. Tako v Evropi in ZDA se letos pričakuje vsaj en rez v višini 0,25 %, obenem pa obstaja precejšnja verjetnost še za enega dodatnega. To veča privlačnost tako delniških kot tudi obvezniških trgov. Dolgoročne obveznice so zaradi tega privlačnejše in zato tveganju manj naklonjenim vlagateljem priporočamo sklad Generali Bond. Po pričakovanjih sklad ne bo prinesel samo solidnega obrestnega donosa, ampak ob rezih obrestnih mer tudi rast cen obveznic in s tem kapitalski donos. Ekonomska aktivnost ostaja relativno močna, čeprav se je v zadnjih mesecih nekoliko umirila. Trg dela je še naprej tisti gradnik, ki ohranja zaupanje potrošnikov in s tem trošenje na nivojih, ki omogočajo rast BDP. Tudi v Evropi se kljub političnim pretresom ekonomska situacija popravlja, a ameriška tehnološka podjetja še naprej ostajajo gonilna sila delniških trgov. Vrednotenja slednjih so nadpovprečna in kar narekuje več previdnosti in ključni bodo rezultati poslovanja, ki prihajajo. Vseeno se v okolju prihajajočih ameriških volitev zdijo relativno varna naložba, zaščitena pred dnevnimi političnimi pritiski, ki se pojavljajo v nekaterih drugih panogah, kot so zdravstvo, energija ali oskrba. Za naslednje mesece ohranjamo izpostavljenost do globalnih in ameriških delnic skozi sklade Generali Globalni in Generali Amerika. Tudi Generali Tehnologija ostaja v osnovni košarici naložb, podobno zaradi demografskih in zdravstvenih trendov tudi Generali Vitalnost. Trgi v razvoju ostajajo pod pritiskom slabšega političnega in ekonomskega položaja, seveda s svetlo izjemo Indije. Indijsko gospodarstvo po volitvah dela z visokimi obrati, vsi ekonomski kazalci nakazujejo močno rast gospodarstva. Nasprotje je Kitajska, kjer zadnje partijsko plenarno zasedanje ni prineslo novih ukrepov za rešitev nakopičenih gospodarskih težav. Zato znižujemo priporočilo za Kitajsko. Generali Indija – Kitajska zato ostaja špekulativna naložba z možnostjo večjega premika, a slednji se oddaljuje v prihodnost. Zdi se, da bo za vlagatelje, ki so naklonjeni povečanemu tveganju potrebna močna potrpežljivost.