Aktualno
Se ameriške delnice umikajo s prestola?
|S&P 500 se od začetka leta 2025 giblje okoli ničle. Na drugi strani evropske delnice dosegajo dvomestne donose, kitajski indeks Hang Seng pa okoli 16 odstotkov. Kaj se dogaja?
Na eni strani je Trump prinesel na trge negotovost, ta ni nikoli dobra. Ustanovil je urad DOGE (urad za učinkovitost), ki zmanjšuje izdatke države, kar je dejansko varčevanje. Uvedba tarif prinaša višje cene za ameriške potrošnike na kratki rok. Obenem so nekatere delnice vrednotene nad dolgoletnimi povprečji. Sama ekonomija sicer ostaja močna, napovedi podjetij pa dobre. Globalni vlagatelji so obenem videli, da se drugje v svetu dogajajo pozitivne spremembe. Nova vlada v Nemčiji ter napoved višjih izdatkov države. Kitajska ekonomija, ki kaže znake stabilizacije ter znake okrevanja po padcu. Ameriška podjetja so postala tako velika in v njih se obrača toliko denarja, da nekdo, ki proda en odstotek delnic Nvidie, dobi na račun skoraj 30 milijard. Če želi to investirati v Evropo ali na Kitajsko, je že samo ta znesek tako velik, da vpliva na tečaje. To se je delno zgodilo evropskim delnicam. Delno pa se trenutno dogaja kitajskim. Vidimo, da letošnje dogajanje na globalnih kapitalskih trgih ni posledica slabše situacije v ZDA, ampak predvsem boljše v EU in na Kitajskem. Moramo se vprašati, ali se bo ta trend nadaljeval. Dejstvo je, da je potenciala za spremembe na bolje v Evropi in na Kitajskem ogromno. Ali bo do njih prišlo, pa bomo videli. Za večletni trend, ki bi približal vrednotenja evropskih in kitajskih delnic ameriškim, je potrebno ogromno pravilnih odločitev, predvsem politikov. V Evropi se prvi znaki pomladi že kažejo. Evropska komisija je avtomobilskim proizvajalcem dala tri leta za izpolnitev novih ciljev glede emisij CO2, namesto da bi jih morali izpolniti že letos, s čimer jim je dala več manevrskega prostora za prilagoditev in preprečitev visokih kazni. Bruselj mora tudi konkretno zarezati birokracijo. Nemška politika mora priklopiti jedrske elektrarne. Seznam je seveda zelo dolg. Evropa se mora bolj povezati, saj lahko samo tako konkurira ZDA ter tudi Indiji in Kitajski. Na Kitajskem so podjetja veliko že naredila, znižala stroške in so pripravljena tudi na rast. Bo pa potreben še stimulus države, ki je glede na to, da je desetletna donosnost obveznice pri 1,8 odstotka, tudi mogoč.
Zavedati se je treba, da so bili donosi na ameriški borzi v primerjavi s preostalimi trgi v zadnjem desetletju nadpovprečni. V naslednjih letih se znajo vrniti v rang, ki je bližje zgodovinskemu povprečju. Ob pravilnih odločitvah lahko v Evropi in na Kitajskem pričakujemo nadaljevanje pozitivnega gibanja delniških trgov. Bo pa nihajnost še nekaj časa prisotna.