Aktualno
Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje
Ekipa upraviteljev Generali Investments je pripravila povzetek trenutnega dogajanja z vplivi na kapitalske trge.
PRIJAVITE SE NA FINANČNI POSVET
V preteklem tednu je na borznem trgu prevladovalo čakanje na finančne rezultate največjega ameriškega proizvajalca čipov Nvidie, ki je z dobrimi podatki presegla zastavljena pričakovanja in vnovično prevzela status največjega podjetja na svetu po tržni kapitalizaciji. Na podlagi drugih predhodno objavljenih robustnih finančnih rezultatov podjetij se je zaupanje potrošnikov v ZDA maja močno okrepilo in se s petletnega dna povzpelo na najvišjo raven v zadnjih nekaj mesecih. Rast delniških trgov v mesecu maju smo lahko pripisali rasti »veličastnih 7«, od katerih je bila v tem obdobju v rdečem le delnica Appla s 5 % padcem. Izboljšanje na kapitalskih trgih odraža vse večji optimizem glede gospodarskih obetov, k čemur je prispeval začasni trgovinski sporazum med ZDA in Kitajsko, ki je zmanjšal tveganje za nadaljnje zaostrovanje carin in večjo upočasnitev dejavnosti. Čeprav se je nevarnost znatnega gospodarskega upada zmanjšala, inflacijska tveganja ostajajo prisotna, pri čemer glavno vlogo še naprej igrajo carine. Kljub temu gospodarski podatki kažejo znake odpornosti, skupaj z robustnim BDP in visoko raven zaposlovanja.
Trump zamaknil carine EU, sodišče omejilo predsedniška pooblastila
Tudi pretekli teden je ozračje na kapitalskih trgih oblikoval ameriški predsednik Donald Trump, ki je po pogovoru z Ursulo von der Leyen odložil planirane 50-odstotne carine do EU do 9. julija. Tekom preteklega tedna smo bili priča burnemu odzivu na novico, da je sodišče v ZDA blokiralo predsedniške izvršne ukaze o izdanih carinah. Sodišče je namreč presodilo, da zakon o mednarodnih izrednih ekonomskih močeh iz leta 1977, ne pooblasti ameriškega predsednika za neomejeno uveljavljanje carin. Trgi so se na to odzvali rahlo pozitivno, saj trenutne carine kljub sodbi ostajajo v veljavi zaradi pritožbe presedajoče administracije.
Nvidia z izjemnimi rezultati – povpraševanje po AI gonilo rasti
Robustni finančni rezultati Nvidie so bili boljši, kot so vlagatelji na trgu pričakovali. Kljub omejitvam izvoza svojih izdelkov na Kitajsko, je Nvidia v prvem četrtletju zabeležila prihodek v višini 44,1 milijarde dolarjev, kar predstavlja 69 % povečanje v primerjavi z enakim obdobjem lani ter 12-odstotno rast glede na prejšnje četrtletje. Skoraj 90 % prodaje prihaja iz izdelave opreme za podatkovne centre. Ta segment je podjetju prinesel več kot 39 milijard dolarjev prodaje in na letni ravni dosegel 73-odstotno rast. Zanimive so bile tudi besede izvršnega direktorja družbe Jensena Huanga, ki meni, da povpraševanje po visokotehnološki strojni opremi uporabljeni za razvoj umetne inteligence cveti še naprej. V svojem govoru je znova poudaril, da tehnologija družbe predstavlja temelj nadaljnjega razvoja umetne inteligence, ki bo predstavljala osrednji dejavnik rasti v vseh industrijah in regijah. Delnice Nvidie so dan po objavi rezultatov, odprle trgovanje z več kot 6 % rastjo.
Costco prehitel konkurenco z močno rastjo in uspešnim digitalnim prebojem
Manj pozornosti je požel rezultat enega izmed največjih trgovcev na svetu, družbe Costco. Družba se je v prvem četrtletju lahko pohvalila z višjo stopnjo rasti prodaje kot konkurenti Walmart in Target, katera v prvem četrtletju nista uspela pokazati efektivne rasti. Prodaja v ZDA se je povečala za slabih 8 %, kjer je največjo rast dosegla prodaja v e-trgovini, kar odraža močno povpraševanje potrošnikov in digitalno rast kljub gospodarski negotovosti zaradi carin. Robustni rezultati družbe Costco so bili sprejeti pozitivno tudi s strani ekonomistov, saj se je družba izkazala za izredno uspešno v upravljanju z dobavnimi verigami in tako omejila pritiske na cene.
Upočasnitev inflacije v ZDA spodbuja optimizem glede gospodarske rasti
Cenovni indeks osebne potrošnje je v ZDA na letni ravni v mesecu maju upadel na 2,1 %, kar predstavlja najnižjo stopnjo po februarju 2021. Podobno je pri temeljnem indeksu cen osebne potrošnje, ki je maja upadel na 2,5 % na leto. Na podlagi ugodnejših makroekonomskih podatkov so mnogi analitiki povišali pričakovano rast bruto domačega proizvoda za drugo četrtletje. Ekonomisti pričakujejo 3,3 % rast BDP v drugem četrtletju, pri čemer so opozorili, da bo končni podatek lahko delno izkrivljen zaradi diskrepance med napovedanimi in uveljavljanimi carinami.
Znižanje inflacije spodbudilo rast evropskih delniških trgov
V evro območju so podatki o inflaciji pokazali nekoliko stabilnejšo dinamiko. Mesečna rast indeksa cen življenjskih potrebščin (CPI) je v maju upadla za 0,1 %, kar kaže na postopno umirjanje inflacijskih pritiskov. Evropski delniški indeksi so mesec zaključili z izrazito rastjo, in sicer nemški indeks DAX z več kot 6 odstotno rastjo, francoski CAC 40 z dvema odstotkoma in britanski FTSE 100 z dobrimi 3 odstotki.
NASVET ZA VLAGATELJE:
Ključno ostaja dejstvo, da mora biti premoženje primerno razpršeno na vse naložbene razrede, torej na denar, obveznice, delnice ter ostale alternativne naložbe. V zadnjih tednih pa se kaže, zakaj tudi znotraj posameznih razredov ne smemo zanemariti geografske razpršitve, vlagatelji so namreč ob Trumpovi nepredvidljivosti denar iz ameriških borz selili v Evropo in na trge v razvoju. Iz investicijskega pogleda je razpršenost edino zastonj kosilo, ki smo ga vlagatelji deležni.
Za tiste bolj dolgoročno naravnane vlagatelje delniški trg, kljub povečani nihajnosti, ostaja privlačen. Ohranjamo izpostavljenost do globalnih in ameriških delnic skozi sklade Generali Globalni in Generali Amerika. Tudi Generali Tehnologija ostaja v osnovni košarici. Demografski in zdravstveni trendi pozitivno vplivajo tudi na dolgoročne obete za sklad Generali Vitalnost, ki z večjo utežjo v panogi zdravstva predstavlja način kako zmanjšati tveganje delniškega dela portfelja, vendar pa Trumpove napovedi o omejevanju cen zdravil v ZDA na krajši rok predstavljajo tveganje za povečanje volatilnosti. Sklad Vitalnost naj zato predstavlja do 10 % celotnega portfelja.
Ob predpostavki sprejemanja pravilnih političnih odločitev lahko v Evropi in na Kitajskem pričakujemo nadaljevanje pozitivnega gibanja delniških trgov. Bo pa nihajnost še nekaj časa prisotna. Vlagatelj lahko ciljno dolgoročno sestavo premoženja dopolni tudi z »začimbami«, vendar med 5 do največ 10 odstotkov celotnega premoženja vloženega v posamezen ožje usmerjen sklad. Evropske delnice z kombinacijo skladov Generali Rastko Evropa in regionalno usmerjenega sklada Generali Jugovzhodna Evropa, na trgih v razvoju je primerna izbira sklad Generali Indija – Kitajska. Trgi v razvoju sicer ostajajo bolj volatilni zaradi političnega in ekonomskega položaja. Svetla izjema je Indija. Tudi zaradi nizkih vrednotenj in dejstva, da je kitajska država vseeno sprejela ukrepe za izboljšanje položaja, ostajajo kitajske delnice dolgoročno privlačna špekulativna naložba. Obenem sklad Generali Indija – Kitajska ponuja tudi indijske delnice. Indijska gospodarska rast ostaja zelo visoka. Indijska podjetja uspešno osvajajo srca vse bogatejših indijskih potrošnikov. Sklad Generali Indija – Kitajska ohranja potencial rasti, a nihanja in tveganja so tu večja kot pri globalno razpršenih skladih.
Zaradi dinamike na trgih in politike centralnih bank ostajajo smiselno orodje za razpršitev in zmanjšanje nihajnosti celotnega portfelja dolgoročne evropske obveznice, ki so zastopane v skladu Generali Bond.
PRIJAVITE SE NA FINANČNI POSVET