Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje

Ekipa upraviteljev Generali Investments je pripravila povzetek trenutnega dogajanja z vplivi na kapitalske trge.

 

Pretekli teden so svetovne borze beležile ponovno rast, pri čemer je bila ta najizrazitejša na ameriških trgih. Indeksa S&P 500 (+5,27 %) in Nasdaq (+7,15 %) sta zabeležila občutno tedensko rast, kar nakazuje na okrepljen optimizem vlagateljev na podlagi stabilnih finančnih rezultatov družb iz prejšnjih tednov. Vzporedno s tem je ameriški predsednik Donald Trump obiskal Bližnji vzhod, natančneje Združene arabske emirate, Katar in Saudovo Arabijo, kjer so potekali pogovori o potencialnih investicijah teh držav v ameriško gospodarstvo, predvsem na področju obrambe in tehnologije. Trump je naznanil tudi premirje z jemenskimi uporniki Huti ter hkrati oblikoval temelje za prihodnje pogovore z Iranom glede jedrskega orožja. Dodatno se je lotil še farmacevtskega sektorja, kjer je podpisal izvršno odredbo o znižanju cen ameriških farmacevtskih izdelkov za 30 do 80 odstotkov. Ta ukrep je omejil rast tečajev v farmacevtskem sektorju, tako na svetovnih (-0,03%) kot na na ameriških trgih (0,45%).

 

PRIJAVITE SE NA FINANČNI POSVET


JD.com presega pričakovanja, delnica Alibabe zaradi slabših rezultatov upadla

Vodilni kitajski svetovni ponudnik tehnologije in storitev v dobavni verigi, JD.com, je v prvem četrtletju presegel finančna pričakovanja tako na strani prihodkov (+16 %) kot čistega dobička (+53 %). Na drugi strani je eden izmed glavnih globalnih konglomeratov na področju e-trgovine, kitajska Alibaba, objavila slabše rezultate od pričakovanih za prvo četrtletje, zaradi česar je delnica upadla za skoraj 8 %. Kljub visokim pričakovanjem je podjetje predstavilo solidne finančne podatke, ki temeljijo predvsem na rasti storitev in produktov povezanih z umetno inteligenco ter poslovanju v oblaku.

V pričakovanju poročila Targeta: Walmart že opozarja na posledice carin

Vodilna ameriška trgovska veriga Walmart je prav tako poročala rezultate, ki so bili v prvem četrtletju skladni s pričakovanji analitikov. Napovedali so, da bodo cene izdelkov v prihodnjih tednih narasle zaradi uvedbe novih carin, predvsem na sadje, uvoženo iz Južne Amerike, ter na tehnološke izdelke s Kitajske. Te napovedi so naletele na ostro kritiko Donalda Trumpa, ki je takšno utemeljitev označil za napačno in jo opisal kot izgovor za dvig cen. Podobno argumentacijo glede podražitev so podale tudi druge globalne gospodarske družbe, ki so pod pritiskom zaradi trgovinske vojne, med njimi McDonald’s in Adidas. V prihodnjem tednu bo v ospredju tudi poročanje ključnega konkurenta Walmarta, družbe Target, ki bo svoja četrtletna finančna poročila in stališča glede cenovne strategije objavilo v sredo.

Zdravstveni velikan UnitedHealth pod pritiskom: preiskava, podražitve in menjava vodstva

Delnice največje ameriške zdravstvene zavarovalnice UnitedHealth Group so ta teden doživele močan padec (-23,3 %), potem ko so mediji poročali o domnevni kazenski preiskavi ameriškega ministrstva za pravosodje zaradi morebitnih goljufij v programu Medicare. Poleg tega je družba predtem že napovedala odstop izvršnega direktorja Andrewa Wittyja in preklicala letne finančne napovedi zaradi višjih zdravstvenih stroškov od pričakovanih. Vodstvo zanika, da bi bilo uradno obveščeno o kazenski preiskavi, in zagovarja integriteto svojega poslovanja v okviru programa Medicare.

Moody’s znižal bonitetno oceno ZDA zaradi naraščajočega dolga

Bonitetna agencija Moody’s s je po zaključku tedenske trgovanja znižala bonitetno oceno ZDA z najvišje ravni AAA na Aa1. Odločitev temelji predvsem na oceni zmanjšane sposobnosti ZDA za odplačevanje dolga, kjer ključni kazalniki kažejo vse višje razmerje med javnim dolgom in BDP-jem ter naraščajoče odhodke za plačilo obresti. Vse to še poslabša razmere v kombinaciji z aktualno fiskalno politiko, ki stremi k znižanju davkov. Čeprav naraščajoči donosi ameriških državnih obveznic običajno podpirajo vrednost dolarja, lahko povečana zaskrbljenost glede dolga prispeva k skepticizmu glede stabilnosti valute. Ameriški dolar je v zadnjem letu v primerjavi z evrom izgubil 7,2 % vrednosti.

Evropski borzni trgi v zelenem, slovenski SBITOP med zmagovalci leta 2025

Evropski delniški trgi nadaljujejo pozitivni trend, pri čemer sta bila indeksa DAX (+1,14 %) in CAC 40 (+1,85 %) ponovno obarvana v zeleno. Nemški indeks DAX, ki se trenutno giblje okoli rekordne ravni, je od začetka leta pridobil skoraj 20 %. Nekoliko nižjo rast beleži širši evropski indeks MSCI Europe, ki je v letu 2025 v pozitivnem območju za približno 8 %. Pozitiven trend se nadaljuje tudi v Sloveniji. Indeks SBITOP je od začetka leta pridobil že skoraj 30 %, pri čemer so ključno vlogo odigrali zelo pozitivni finančni rezultati družbe NLB ter rekordni rezultati farmacevtskega giganta Krke. Rasti so se pridružili tudi drugi pomembni akterji na Ljubljanski borzi, kot so Petrol, Zavarovalnica Triglav in Sava Re, ki so prav tako objavili izjemne rezultate za prvo četrtletje.

NASVET ZA VLAGATELJE:

Ključno ostaja dejstvo, da mora biti premoženje vedno primerno razpršeno na vse naložbene razrede, torej na denar, obveznice, delnice ter ostale alternativne naložbe. Iz investicijskega pogleda je razpršenost edino zastonj kosilo, ki smo ga vlagatelji deležni. Če kdaj, potem je bilo zadnja dva meseca ključno upoštevanje pregovora enega od svetovno najbolj znanih investitorjev Warrena Buffetta: “Bodi prestrašen, ko so drugi pohlepni in bodi pohlepen, ko so drugi prestrašeni”. Delniški trgi so bili v fazi korekcije, kjer smo lahko kupovali delnice uspešnih svetovnih podjetij s popusti. Ob dvomih v svojo obstoječo naložbo, ki se nam je porajala zaradi vseh nejasnostih, je vedno ključnega pomena zasledovati svoj finančni cilj. Se vprašati, zakaj ste se odločili za izbrano naložbo in pregledati čas, v katerem želite oplemenititi svoja vložena sredstva, hkrati pa odstraniti čustva iz svojih odločitev. Kot vedno, so lahko največja ovira za dolgoročno uspešno vlaganje prav vlagatelji sami zaradi čustvenih odločitev, ko se na trge vrne nestanovitnost. Tako je bilo  ključno, da smo ohranili mirne misli in da imamo pogled v prihodnost.  Zgodovina uči, da popravki na trgu predstavljajo predvsem priložnost. Tako za bolj dolgoročno naravnane vlagatelje delniški trg, kljub povečani nihajnosti, ostaja privlačen. Ohranjamo izpostavljenost do globalnih in ameriških delnic skozi sklade Generali Globalni in Generali Amerika. Tudi Generali Tehnologija ostaja v osnovni košarici naložb, podobno zaradi demografskih in zdravstvenih trendov tudi Generali Vitalnost, ki z večjo utežjo v panogi zdravstva predstavlja način kako zmanjšati tveganje delniškega dela portfelja.

Ob predpostavki sprejemanja pravilnih političnih odločitev lahko v Evropi in na Kitajskem pričakujemo nadaljevanje pozitivnega gibanja delniških trgov, ob temu pa nihajnost ostaja prisotna. Vlagatelj lahko ciljno dolgoročno sestavo premoženja dopolni tudi z »začimbami«, vendar med 5 do največ 10 odstotkov celotnega premoženja vloženega v posamezen ožje usmerjen sklad. Evropske delnice z kombinacijo skladov Generali Rastko Evropa in regionalno usmerjenega sklada Generali Jugovzhodna Evropa, na trgih v razvoju je primerna izbira sklad Generali Indija – Kitajska. Trgi v razvoju sicer ostajajo bolj volatilni zaradi političnega in ekonomskega položaja. Svetla izjema je Indija. Tudi zaradi nizkih vrednotenj in dejstva, da je kitajska država vseeno sprejela ukrepe za izboljšanje položaja, ostajajo kitajske delnice dolgoročno privlačna špekulativna naložba. Obenem sklad Generali Indija – Kitajska ponuja tudi indijske delnice. Indijska gospodarska rast ostaja zelo visoka. Indijska podjetja uspešno osvajajo srca vse bogatejših indijskih potrošnikov. Sklad Generali Indija – Kitajska ohranja potencial rasti, a nihanja in tveganja so tu večja kot pri globalno razpršenih skladih.

Zaradi dinamike na trgih in politike centralnih bank ostajajo privlačne dolgoročne evropske obveznice, ki so zastopane v skladu Generali Bond. Sklad ne bo prinesel samo solidnega obrestnega donosa ampak ob rezih obrestnih mer tudi rast cen obveznic in s tem kapitalski donos.

 

PRIJAVITE SE NA FINANČNI POSVET