Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje

Ekipa upraviteljev Generali Investments je pripravila povzetek trenutnega dogajanja z vplivi na kapitalske trge.

 

Pretekli teden je bil na finančnih trgih zaznamovan z mešanico makroekonomskih novic, političnih sprememb in opaznih gibanj na trgu delnic in obveznic. Glavni delniški indeksi so kazali pozitivno dinamiko, vlagatelji pa so iskali priložnosti v različnih segmentih ob nenehnem prilagajanju na spremembe pričakovanih gibanj obrestnih mer.

 

Fed bo že v prvi polovici leta začel zniževati obrestne mere

V ZDA je decembrski indeks cen življenjskih potrebščin (CPI) pokazal nadaljnje ohlajanje inflacije. Osnovna inflacija se je znižala na 3,2 %, kar je pod pričakovanji (3,3 %), skupna inflacija pa je dosegla 2,9 %, kar dodatno potrjuje uspešnost obstoječih ukrepov Fed. Ta trend je okrepil pričakovanja, da bo Fed že v prvi polovici leta začel zniževati obrestne mere, pri čemer analitiki pričakujejo do štiri reze do konca leta 2025. Predsednica Fed iz Clevelanda, Beth Hammack, je poudarila, da inflacija še vedno predstavlja tveganje, medtem ko je guverner Fed, Christopher Waller, nakazal možnost hitrejšega sproščanja monetarne politike, z možnostjo do štirih znižanj obrestnih mer v letu 2025. Posledično so ameriški delniški trgi teden zaključili z rastjo, ki sta ga vodila finančni in tehnološki sektor. Indeks S&P 500 je v enem tednu zrasel za kar 7,41 %, kar je največja tedenska rast v zadnjih dveh mesecih. Banke, kot so JP Morgan in Morgan Stanley, so poročale boljše od pričakovanih dobičkov, pri čemer so vlagatelji pozitivno ocenili povečanje prihodkov iz investicijskega bančništva in nižje stroške rezervacij za kreditne izgube. Tehnološki sektor ostaja še naprej eden glavnih motorjev rasti, pri čemer so bile motor rasti delnice Nvidie, Broadcoma ter širši indeks polprevodnikov Philadelphia. Dolgoročni trendi, kot so umetna inteligenca in avtomatizacija, še naprej pritegujejo vlagatelje, čeprav analitiki opozarjajo na možnost korekcij zaradi visokih vrednotenj. Politične spremembe so še naprej vplivale na sentiment vlagateljev. V pričakovanju začetka drugega mandata predsednika Trumpa je teden prinesel negotovosti glede uvedbe novih carin na uvoz iz Mehike, Kanade in Kitajske. Kljub temu so ameriški trgi ostali odporni, saj vlagatelji verjamejo, da bodo pozitivni domači gospodarski ukrepi odtehtali morebitne negativne učinke protekcionistične politike.

ECB bo še naprej zniževala obrestne mere

V Evropi je stabilizacija inflacije pri 2,7 % povečala pričakovanja, da bo Evropska centralna banka (ECB) še naprej zniževala obrestne mere. Podpredsednik ECB de Guindos je napovedal, da bi ključna obrestna mera lahko do poletja dosegla nevtralno raven pri približno 2 %. Medtem Nemčija, največje gospodarstvo evro območja, še naprej kaže znake šibkosti, kar povečuje potrebo po strukturnih reformah za dolgoročno spodbujanje konkurenčnosti. Evropski delniški trgi so kljub temu prav tako zabeležili rast, pri čemer so se vlagatelji osredotočili in pozdravili pričakovanja o nadaljnjih znižanjih obrestnih mer ECB. Indeks STOXX 600 je pridobil 1,2 %, najvišjo rast pa so dosegli sektorji financ, industrije in potrošniških dobrin.

Na Kitajskem ostajajo tveganja povezana z nizkim zaupanjem potrošnikov in šibkim nepremičninskim trgom

Kitajsko gospodarstvo se je pretekli teden okrepilo z dodatnimi ukrepi monetarnega sproščanja in povečano likvidnostjo, ki jo je v bančni sistem vnesla kitajska centralna banka. Pričakovanja vlagateljev glede dodatnih spodbud so spodbudila rast tamkajšnjih indeksov. Kljub temu ostajajo tveganja povezana z nizkim zaupanjem potrošnikov in šibkim nepremičninskim trgom. Na Kitajskem je povečanje likvidnosti s strani centralne banke v luči pričakovanega zvišanja povpraševanja po likvidnosti pred začetkom kitajskega novega leta.

Obvezniški trgi so prav tako zabeležili večje premike

Obvezniški trgi so prav tako zabeležili večje premike, saj so se ameriške 10-letne donosnosti znižale za 14 bazičnih točk iz 14-mesečnega vrha, dosežena prejšnji teden pri 4,81 % na 4,62 %. Znižanje je posledica komentarjev predstavnikov Feda, kar je okrepilo pričakovanja o sproščanju denarne politike. Podobno so tudi evropski trgi obveznic beležili upad donosnosti, kar je podprto z nižanjem inflacije in pričakovanji o dodatnih ukrepih ECB.

Nafta brent je dosegla rast cen 

Nafta brent je dosegla rast cen zaradi strožjih sankcij ZDA proti Rusiji in padca ameriških zalog, kar bi lahko ponovno oživilo inflacijske pritiske. Čeprav ta rast trenutno nima močnega vpliva na splošno inflacijo, bi lahko daljše obdobje višjih cen ponovno oživilo cenovne pritiske v svetovnem gospodarstvu.

 

PRIJAVITE SE NA FINANČNI POSVET