Kaj prinaša leto 2025?

Ameriški borzni indeks S&P 500 ima za sabo dve nadpovprečni leti. Lanska rast v evrih, s prištetimi dividendami, je znašala dobrih 33 odstotkov. V letu 2023 je bila skupna donosnost 22 odstotkov. To so definitivno nadpovprečne številke, ki pa znižujejo pričakovanja glede donosov v prihodnosti.

 

V letošnjem letu tako visokih donosov ne gre pričakovati. Indeks se trenutno giblje okoli 5800 točk, povprečna napoved rasti analitikov največjih investicijskih družb za konec leta 2025 znaša okoli deset odstotkov. Najbolj optimistični napovedujejo tudi preko 7.000 indeksnih točk, kar bi pomenilo okoli 20-odstotno rast. Volilni rezultat ameriških volitev je na delniške trge prinesel pozitivno vzdušje. Debirokratizacija, deregulacija ter nižji davki so dali delniškim trgom dodaten zagon. Vzdušje pri manjših podjetjih se je prav tako izboljšalo.

To se trenutno kaže v makro okolju, kjer ameriška ekonomija še naprej beleži „prenizko“ brezposelnost, „predobre“ podatke o gospodarski rasti ter zelo pozitivno razpoloženje potrošnikov in podjetij. To je privedlo do povečanja donosnosti na ameriškem obvezniškem trgu, kjer so se donosnosti od lanskega septembra zvišale za eno odstotno točko, na trenutno 4,7 odstotka pri ameriški desetletni obveznici. Posledično se letos pričakuje samo še en rez obrestne mere. Pojavlja se tudi vprašanje, ali je bil lanski rez v višini 0,5 odstotne točke prehiter. Dobre razmere in ponovno višje donosnosti pri ameriških obveznicah so povzročile, da je evro z dolarjem skoraj na pariteti. Obvezniški trgi vplivajo tudi na delniške, predvsem na dražja podjetja ter tista, ki so bolj zadolžena, ali pa šele začenjajo ustvarjati dobičke. Na delniškem trgu se tako trenutno čuti določena napetost, kar odraža tudi naraščajoči indeks strahu VIX. Določena korekcija bi bila za trge zdrava in pričakovana, kar bi predstavljalo lepo nakupno priložnost za dolgoročne vlagatelje, saj že kar nekaj časa ni bilo priložnosti za nakup delnic po nekoliko nižjih cenah.

Za leto 2025 se zdi, da bi prav tako lahko bilo pozitivno. Napovedani dobički za S&P 500 v letošnjem letu znašajo okoli 15 odstotkov, kar je nadpovprečna rast. Še nekoliko višje dobičke so napovedala podjetja, znana pod vzdevkom Magnificent 7. Gospodarska slika bo ostala močna, prav tako potrošnik. Velika neznanka ostaja Donald Trump, predvsem v kolikšni meri bo uresničil napovedane ukrepe ter koliko ukrepov bo takih, ki še niso vračunani v cene delnic. Ti lahko vplivajo bodisi pozitivno ali negativno. Dejstvo je, da se je treba spremembam čim prej prilagoditi in ustrezno reagirati, bodisi z nakupi bodisi prodajo določenega sektorja ali podjetja.

V primeru večjih makroekonomskih pretresov pa ima Fed dovolj manevrskega prostora za omilitev težav. Prav tako je v ZDA še naprej vedno ogromno sredstev, skoraj 7 bilijonov, v denarnih skladih. Tudi ta se lahko začnejo prelivati, če se obrestne mere znižajo. Leto 2025 bo zagotovo bistveno bolj zahtevno kot zadnji dve leti, zato bo potrebno prilagajanje in izkoriščanje priložnosti, ki jih bo prineslo.

 

 

 

O avtorju: David Zorman

David Zorman je diplomiral leta 2008 na ekonomski fakulteti v Ljubljani. Že kot študent si je leta 2005 začel nabirati znanja s področja upravljanja premoženja kot finančni analitik v borznoposredniški družbi KD BPD. Januarja 2008 se je zaposlil v družbi Generali Investments (prej KD Skladi), kjer upravlja globalni sklad skladov Generali Prvi izbor, geografski sklad Generali Amerika ter sektorska sklada Generali Tehnologija in Generali Vitalnost. Revija Moje finance mu je leta 2011 podelila prestižno priznanje najboljšega upravitelja leta.