Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje

Ekipa upraviteljev Generali Investments je pripravila povzetek trenutnega dogajanja z vplivi na kapitalske trge.

 

Cena zlata se je v preteklem tednu povzpela na rekordne vrednosti, predvsem zaradi iskanja varnega zatočišča vlagateljev v obdobju negotovih geopolitičnih razmer. Strah pred recesijo, v kombinaciji z nenehnimi spremembami v trgovinski vojni, se kopiči. Prav zaradi te negotovosti so ameriški delniški trgi v zadnjem tednu doživeli nekaj odstotni padec. Svetovna trgovinska vojna povečuje pritisk na trge, medtem ko inflacijska tveganja ostajajo v središču pozornosti vlagateljev.

 

Cena zlata pretekli teden dosegla zgodovinsko rast

Cena zlata je v preteklem tednu dosegla zgodovinsko rast in presegla raven 3.000 dolarjev za unčo. Trgovinske napetosti in negotovost glede prihodnje gospodarske politike ZDA dodatno krepijo privlačnost zlata kot varne naložbe. Poleg tega so centralne banke držav trgov v razvoju nadaljevale z nadaljnjim kopičenjem svojih zlatih rezerv. Visoki prilivi kapitala so bili zabeleženi pri skladih, ki vlagajo v zlato, kar še dodatno potrjuje dejstvo, da tako veliki kot mali vlagatelji iščejo zaščito pred nestabilnostjo na trgih. Zlato je od začetka leta pridobilo več kot 10 %, kar ga umešča med eno izmed najbolj donosnih surovin letošnjega leta.

Indeks strahu – VIX, na najvišji ravni po decembru 2024

Ameriški delniški trgi so tekom preteklega tedne stopnjevali nivo korekcije, pri čemer je ameriški delniški indeks S&P 500 zabeležil 10 % padec od februarskega vrha in tako vstopil v območje korekcije. Prav tako sta padec posnemala ameriška indeksa Dow Jones Industrial in Nasdaq100, ki je pretekli teden tudi vstopil v območje korekcije. Kljub temu smo bili na zadnji trgovalni dan v preteklem tednu priča ponovni rasti omenjenih indeksov, kar je povzdignilo ameriški S&P 500 iz območja korekcije. Za padec ameriških indeksov so predvsem krive delnice vsem znanih »Veličastnih 7«, ki so v preteklih tednih doživele večje padce. Delnice veličastnih sedem so v tem obdobju izgubile tržno kapitalizacijo v vrednosti 2,7 trilijona ameriških dolarjev. Vzrok za ta padec ostaja predvsem eskalacija trgovinskih napetosti med Združenimi državami in drugimi svetovnimi ekonomijami, saj novo napovedane carine s strani predsednika Donalda Trumpa rišejo slabšo gospodarsko sliko in slabšajo odnose v mednarodni svetovni trgovini. Posledično je bil v porastu tudi indeks strahu – VIX, ki se je povzpel na najvišjo raven po decembru 2024.

Na geopolitičnem parketu v ospredju ostaja rusko-ukrajinska vojna

Na geopolitičnem parketu zaradi pritiskov o sporazumu o premirju v ospredju ostaja rusko-ukrajinska vojna. Kljub naraščajočim diplomatskim pritiskom na Moskvo s strani ZDA, ruski uradniki vztrajajo pri načelu, da rusko vodstvo ne bo podpisalo začasnih sporazumov o premirju. Upanje po koncu vojne je na kapitalskih trgih predvsem vidno na strani vlagateljev evropskih delniških trgov, saj so prav delniški trgi z največjo izpostavljenostjo do rusko-ukrajinske vojne v preteklih tednih uživali najugodnejše donose.

Izjemni donosi evropskih delniških trgov

Na izjemne donose evropskih delniških trgov je vplival tudi dogovor med vodstvom nemške novo izvoljene konservativne stranke CDU – Friedrichom Merzom in vodstvom Zelene stranke. Po uradnih informacijah sta se stranki uspeli dogovoriti o obsežnem dolžniškem paketu v višini 500 milijard evrov, namenjenemu obrambi in infrastrukturi. Paket vključuje tudi 100 milijard evrov za podnebni in transformacijski sklad, katerega je predvidoma zahtevala stranka Zeleni. Dogovor je močno vplival na nemški dolžniški trg kot tudi na širši evropski dolžniški trg, saj bi lahko imeli višji državni izdatki močne implikacije ne le na zadolževanje držav, ampak tudi na ponoven cikel inflacije na evroobmočju. Predvidene povečane naložbe v obrambo so že povečale vrednost evropskih delniških trgov, zlasti v sektorjih materialov in industrije. Potencialni dogovor o koncu vojne skupaj s povečanimi javnimi izdatki Nemčije in EU sta pripomogla k izboljšanju gospodarskih napovedi v Evropi, kar spodbuja pričakovanja o prihodnji gospodarski rasti in nadaljnji rasti delniških trgov.

 

PRIJAVITE SE NA FINANČNI POSVET