Aktualno
Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje
Ekipa upraviteljev Generali Investments je pripravila povzetek trenutnega dogajanja z vplivi na kapitalske trge.
Številna podjetja uspešno kljubujejo inflacijskim pritiskom in negotovim napovedim o trgovinski vojni
Pretekli teden je kljub volitvam v Nemčiji in pogovorom o potencialnem premirju v ukrajinsko-ruski vojni večino pozornosti delniških trgov pritegnila objava poslovnih rezultatov enega vodilnih tehnoloških podjetij, Nvidie. Rezultati so pokazali robustno rast prihodkov in dobičkov, toda med vlagatelji je bilo kljub temu zaznati nekaj previdnosti. Delničarji so namreč od podjetja, ki je tako rekoč sinonim za razvoj umetne inteligence, pričakovali še višjo raven prihodkov in predvsem bolj optimistične napovedi za letošnje leto. Tem občutkom negotovosti so se pridružili še širši tržni dejavniki, saj se bikovski trend v tehnološkem sektorju počasi umirja, na kar so najbolj občutljivo reagirale ameriške visoko tehnološke delnice. Po zadnjih podatkih za prvo četrtletje 2025 je več kot 69 odstotkov podjetij v indeksu S&P 500 preseglo pričakovanja analitikov glede dobička na delnico. Slednje kaže, da številna podjetja še naprej uspešno kljubujejo inflacijskim pritiskom in negotovim napovedim o trgovinski vojni med ZDA in preostalim svetom.
Velika nihajnost na trgu kriptovalut
Največja nihajnost je bila pretekli teden vidna na trgu kriptovalut, kjer je bitcoin od januarske rekordne vrednosti zdrsnil za skoraj tretjino in se ustalil pri 78.225 dolarjih, kar je najstrmejši tovrstni padec po letu 2022. Zaradi geopolitičnih napetosti in nejasnih usmeritev v mednarodni trgovini so se hkrati znižali tudi tečaji kitajskih delnic. V Nemčiji je po predčasnih volitvah in zmagi konservativne stranke CDU že jasno, da bo novi kancler Friedrich Merz poskusil sestaviti veliko koalicijo z nekdanjo vladajočo levosredinsko SPD. Sestavljanje vlade v nemškem parlamentu po letu 2002 v povprečju traja okoli 70 dni, vendar je bodoči kancler izrazil upanje, da bo dogovor s strankami koalicije dosežen že do velike noči. Nemški politični prostor ostaja razdrobljen, kar je mogoče zaznati v visoki podpori skrajno desne proti-imigrantske stranke AfD. Vlagatelji so kljub temu ocenili, da bo Nemčija v prihodnjih tednih pospešeno oblikovala stabilno vlado ter morda povečala državne izdatke za krepitev gospodarstva, kar se je zmerno pozitivno odrazilo na evropskih delniških trgih.
V ospredje se vračajo obveznice
Po letih izjemnih donosov delniških indeksov se vse bolj v ospredje vračajo tudi obveznice, ki jih podpira pričakovano znižanje obrestnih mer in ugodnejše razmerje med donosom in tveganjem. V ZDA Fed ohranja visoke kratkoročne obrestne mere, kar zavira kratkoročno financiranje in kreditno aktivnost in lahko vpliva na dolgoročno donosnost delniških indeksov. Hkrati pa slednje vlagateljem v kratkoročne obveznice zagotavlja relativno visok zajamčen donos. Na drugi strani sledi napoved reševanja nepredvidljivih inflacijskih pritiskov, kjer bi morebitni ukrepi Trumpove administracije lahko po eni strani zajezili prekomerno javno porabo, hkrati pa s carinami povečali cene uvoženega blaga. Ti nasprotujoči si dejavniki vlagateljem narekujejo nekoliko bolj previdno razporeditev sredstev in hkratno spremljanje geopolitične slike, ki se lahko vsak hip spremeni.
Kapitalski trgi v prihodnjih tednih v pričakovanju makroekonomskih objav in napovedi centralnih bank
Pričakovati je, da se bodo kapitalski trgi v prihodnjih tednih usmerili predvsem v makroekonomske objave in napovedi centralnih bank. Napovedi za letošnje leto ostajajo mešane in dodatno negotovost ustvarja bližajoče se »obdobje obračanja« v monetarni politiki, saj je v večini razvitih držav pričakovati umirjanje inflacije in posledično rezanje temeljnih obrestnih mer. Vodilna tehnološka podjetja, ki so v preteklih mesecih nosila levji delež rasti, bodo morala svoj visok položaj upravičiti s še višjo donosnostjo in večjim vlaganjem v razvoj, sicer lahko del vlagateljev preusmeri kapital v manj cenjene panoge, kjer je ob razmeroma ugodnih vrednotenjih prostora za nadaljnjo rast še precej. V prihodnjih tednih bodo kapitalske trge zaznamovala predvsem vprašanja o makroekonomskem stanju gospodarstva in odzivi trgov na geopolitične dražljaje. Tudi če bo nihajnost na trgih povečana, ostajajo tovrstna nihanja za daljnovidne vlagatelje dobra iztočnica, da poiščejo ugodne priložnosti in izkoristijo vsak korak nazaj kot zanesljivo odskočno desko za nadaljnje donose svojega portfelja.
PRIJAVITE SE NA FINANČNI POSVET