Aktualno
Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje
Ekipa upraviteljev Generali Investments je pripravila povzetek trenutnega dogajanja z vplivi na kapitalske trge.
Volatilnosti ni videti konca
Volatilnost ostaja ključni dejavnik dogajanja na svetovnih finančnih trgih. Osrednji ameriški indeks S&P 500, ki je v sredo, 19. februarja 2025, dosegel rekordno vrednost, je v petek upadel za 1,7 %, kar je bil največji dnevni padec v tekočem letu. Rast v prvi polovici tedna je potekala pod vplivom optimizma glede ameriške izjemnosti in pozitivnih novic o kitajskih tehnoloških družbah, ki so bile v preteklih letih v nemilosti vlagateljev. Ti so uradno srečanje kitajskega predsednika Ši Džinpinga s predstavniki večjih tehnoloških družb in drugimi podjetniki razumeli kot prižig zelene luči za širitev pravic zasebnega sektorja kitajskega gospodarstva, ki je bil v preteklih letih močno pod udarom kitajskih regulatorjev.
Dodatno je na pozitivno vzdušje glede kitajskih delnic vplivala objava spodbudnih poslovnih rezultatov spletnega trgovca Alibaba in napoved novih velikih vlaganj v umetno inteligenco. Upanje na pozitiven zaključek tedna se je razblinilo v petek po objavi nepričakovano slabega preliminarnega ameriškega PMI kazalnika v storitvenem sektorju, ki je prvič po januarju 2023 zdrsnil v območje krčenja (49,7).
Upad aktivnosti v storitvenem sektorju, ki je bil pretekli dve leti gonilo rasti ameriškega gospodarstva, so vlagatelji sprejeli z zaskrbljenostjo. Po drugi strani pa bi umiritev v storitvenem sektorju lahko prispevala k nadaljnji dezinflaciji in posledičnemu sproščanju denarne politike ameriške centralne banke.
Petkovi rezultati ankete Univerze v Michiganu sicer niso nakazali na takšen razplet, saj so pričakovanja potrošnikov glede inflacije v prihodnjih 5–10 letih narasla na 3,5 %, kar je najvišja vrednost od leta 1995.
Ob omembi volatilnosti seveda ne gre mimo dejanj in izjav ameriškega predsednika Trumpa. Njegov topel odnos do ruskega predsednika Putina, spletni spor z ukrajinskim predsednikom Zelenskim in izključitev predstavnikov evropskih držav iz pogovorov o končanju vojne v Ukrajini so močno odmevali v evropskih prestolnicah in na finančnih trgih.
Evropski voditelji, ki se soočajo z dejstvom, da se evropska zunanja in varnostna politika ne moreta več nujno zanašati na ameriško podporo, so napovedali višanje izdatkov za obrambo. To je še dodatno pospešilo rast evropskih orožarskih podjetij (Rheinmetall, Leonardo, Saab, Thales), ki pričakujejo, da bo večji del novih evropskih obrambnih pogodb razdeljen med domače proizvajalce.
SBITOP presegel 2000 točk
Živahno je tudi na ljubljanski borzi, saj je bil petek, 21. februar 2025, za zdaj najprometnejši dan v letu z 7,8 milijona evrov prometa. Osrednji indeks SBITOP je prvič po marcu 2008 presegel mejo 2000 točk. V letošnjem letu se je indeks zvišal za več kot 22 %, kar ga uvršča na drugo mesto med glavnimi svetovnimi delniškimi indeksi, merjenimi v evrih.
Gonilo rasti ostajajo delnice Petrola, ki so v preteklem tednu pridobile skoraj 8 %, v letošnjem letu pa že 46 %. V četrtek, 20. februarja, je poslovne rezultate objavila NLB, katere dobiček je bil v lanskem letu za 6,6 % nižji kot leta 2023. Kljub napovedanemu izplačilu dividend v višini 50 % lanskega dobička je vrednost delnice v četrtek upadla za več kot 4 %.
V iskanju varnega pristana
Ob nepredvidljivosti nove ameriške administracije, ki s svojimi ukrepi zmanjšuje zaupanje v osrednjo vlogo ZDA v globalnem sistemu in zapira državo vase, nekateri vlagatelji iščejo alternative za vlaganje izven ameriških državnih obveznic, ki veljajo za zelo varne naložbe.
Osrednji tovrstni vlagatelji so centralne banke, ki od leta 2019 naprej povečujejo svoje zlate rezerve. Akumulacija zlata se je še dodatno okrepila po začetku vojne v Ukrajini in zamrznitvi ruskega premoženja od zahodnih držav.
V preteklem tednu so se cene zlata gibale blizu rekordnih vrednosti. Za močno rast cene zlata v tem letu (10,7 % v evrih) naj bi tako stale prav centralne banke, ki pri svojih nakupih ne gledajo na ceno, temveč zlato kupujejo z namenom diverzifikacije svojih rezerv.