Aktualno
Komentar ekipe upraviteljev Generali Investments na trenutno dogajanje
Ekipa upraviteljev Generali Investments je pripravila povzetek trenutnega dogajanja z vplivi na kapitalske trge.
Prvi teden leta 2025 je na finančne trge prinesel nekaj umirjanja po obdobju skokovite rasti
Ameriški indeksi, ki so skozi zadnje mesece beležili stabilno rast, so nekoliko popustili pod pritiskom unovčevanja dobičkov. Indeks S&P 500 je teden zaključil z rahlim upadom, kar lahko pripišemo predvsem menjavi investicijskih tokov iz tehnološkega sektorja v bolj defenzivne panoge. Ključne tehnološke delnice, kot so Apple in Microsoft, so po lanskih izjemnih donosih zabeležile manjše popravke, kar pa ne pomeni občutnejšega upada zaupanja vlagateljev. V preteklem tednu so vlagatelje predvsem presenetili makroekonomski podatki iz ZDA. Decembra je bilo v ZDA namreč ustvarjenih 220 tisoč novih delovnih mest, kar je nekoliko preseglo pričakovanja analitikov. Stopnja brezposelnosti ostaja pri nizkih 3,8 odstotka, kar potrjuje robustno stanje trga dela. Vroči podatki vnovično naznanjajo inflacijske pritiske, kateri pa na trg prinašajo bojazen po daljšem obdobju višjih obrestnih mer oziroma manj rezov Fed od pričakovanj. Posledično je pristop ameriške centralne banke bolj previden, saj se inflacija nikakor noče spustiti do ciljne vrednosti 2 odstotka.
Evropski trgi so teden zaključili z rahlo rastjo
Evropski trgi so teden zaključili z rahlo rastjo, podprti s podatki o nižji inflaciji v Evropi. Decembrska inflacija v evrskem območju ostaja na 2,7 odstotka, kar je okrepilo pričakovanja, da bo Evropska centralna banka spomladi nadaljevala s postopnim zniževanjem temeljne obrestne mere. Pričakovanja gredo v smeri zniževanja 0,25 % vsako četrtletje.
Pretekli teden se je izkazal za izjemno donosnega vlagateljem izpostavljenim do rasti cen zemeljskega plina in surove nafte
Pretekli teden se je izkazal za izjemno donosnega predvsem za vlagatelje, ki so bili izpostavljeni do rasti cen zemeljskega plina in surove nafte. Zemeljski plin je namreč v preteklem tednu poskočil zaradi napovedi o dlje trajajočem hladnejšem vremenu na območju Evrope in severne Amerike. Cena zemeljskega plina v Severni Ameriki je tako poskočila za dobrih 10 odstotkov. Podobno dogajanje smo lahko spremljali na trgu nafte, kjer je novica o potencialnem deficitu zaradi manjše dobave, povzročila dvig cen surove nafte za slabih 5 odstotkov.
Svetovni delniški in obvezniški trgi so v preteklem tednu veliko pozornosti namenili tarifam
Svetovni delniški, kot tudi obvezniški, trgi so v preteklem tednu veliko pozornosti namenili tarifam, ki bi jih lahko v prvem letu mandata vzpostavil novo izvoljeni predsednik Donald Trump. Tarife naj bi bile usmerjene predvsem zoper uvoz dobrin iz Kanade, Mehike, Kitajske in držav članic Evropske Unije. Čeprav so imele takšne napovedi v preteklosti omejen vpliv na širše trge, bi nova protekcionistična politika lahko negativno vplivala na potrošniški sektor, ter na avtomobilsko in tehnološko industrijo, ki sta odvisni od globalnih dobavnih verig.
Evro še naprej izgublja proti dolarju
Teden je zaključil na nivoju 1,02 dolarja za evro, in verjetno bomo kmalu videli tudi pariteto, ko se vrednosti izenačita.
PRIJAVITE SE NA FINANČNI POSVET