Aktualno
Kaj se dogaja na kapitalskih trgih in kako se odzvati?
Zadnje dni smo ponovno v obdobju veliki negotovosti na kapitalskih trgih. Tečaji vrednostnih papirjev, predvsem delnic, so se močno znižali, v povprečju za približno 20 %. Začelo se je z ameriškimi tehnološkimi delnicami, zadnje dni pa se je razprodaja preselila na vse regije in panoge. Povod je bila uvedba ameriških carin na izdelke iz vsega preostalega sveta. Največji ameriški trgovinski partnerici sta Evropa in Kitajska. Carine na uvoz iz Evrope so 20 %, na izdelke iz Kitajske pa celo 54 %. Ta nivo carin je najvišji v zadnjih 100 letih in ima moč, da temeljito premeša karte. Vlagatelji se sprašujejo, kako bo v bodoče izgledalo poslovanje in kakšni bodo dobički podjetij, kar vnaša veliko negotovost na delniške trge.
A ta negotovost ni nekaj novega. Kot lepo vidimo na sliki, ki prikazuje gibanje globalnega delniškega indeksa MSCI ACWI, videli smo jo v poku pikakom balona leta 2001, v veliki finančni krizi 2008 ter v izbruhu epidemije covid-19 leta 2020. Vsem tem dogodkom so skupni veliki negativni premiki na delniških trgih.

Vir: Bloomberg in lastni izračun, Globalen delniški indeks MSCI ACWI v €
A, ker za dežjem vedno posije sonce, so ti padci prinesli nove naložbene priložnosti. Če pogledamo, kje so trgi danes in kakšni so bili donosi do sedaj, lahko vidimo, da so bili potrpežljivi vlagatelji nagrajeni z nadpovprečnimi donosi. Ne smemo namreč pozabiti dejstva, da krize pridejo in grejo, gospodarski trendi pa ostajajo. Pok pikakom balona ni ustavil ampak pospešil razvoj interneta. Velika finančna kriza ni končala razvoja gospodarstva ampak je prinesla razmah internetne trgovine in pametnih telefonov. Izbruh covida-19 ni ustavil razvoj storitev ampak je pospešil njihovo rast in poskrbel za razvoj umetne inteligence. Vemo, da delnice, ki so prinašale velike donose pred krizo niso nujno tudi zmagovalke krize. Globalno razpršen vlagatelj, ki mu globalne delnice prestavljajo glavnino naložbene košarice je lahko prepričan, da ima že danes v portfelju delnice podjetij, ki bodo zmagovalke krize. Kriza predstavlja tudi priložnost za pregovorno konzervativne slovenske vlagatelje, da del prihrankov namenijo za bolj tvegane, a zgodovinsko gledano bolj donosne, delniške naložbe, ki jih trenutno lahko pridobijo s popustom.
Pri vsem ne pozabimo na enostavno a logično povezavo med nami in delniškimi naložbami. Če bomo še naprej hodili v trgovino in kupovali izdelke, rezervirali počitnice, gledali TV in vozili avtomobile, kupovali zdravila ter brskali po internetu in telefonu, to pomeni, da uporabljamo izdelke in storitve podjetij, ki so del našega naložbenega portfelja. Podjetja s tem ustvarjajo prihodke in dobiček in kot vlagatelji, smo tudi mi deležni dela tega dobička.
Pogosto se pojavlja vprašanje, ali je glavnina padca že za nami. Iskren odgovor je, da tega ne vemo. Pričakujemo, da se bo negotovost nadaljevala v pomladno – poletnem obdobju. V takem okolju je daleč najboljši pristop vstopa in izstopa iz trga po korakih. Čeprav smo videli močan popravek, še vedno ni prepozno za preureditev portfelja, če je ta pretirano izpostavljen eni regija ali panogi. Obenem pa je lovljenje dna za nakup enako nesmiselno opravilo kot lovljenje vrha za prodajo. Vlagatelj, ki vplačuje redno mesečno, naj ohrani svoj pristop, saj je to najboljši način da bo del portfelja investiran tudi na dnu, ko bodo delniške naložbe najcenejše.
Kaj lahko storite dolgoročni vlagatelji?
Skušnjava, da bi ob velikih dogodkih oziroma padcih, kot ga beležimo trenutno nekaj ukrenili, je vedno prisotna. A veliko bolje, da kontrolirate svoje čustva in delate premišljeno:
- Preverite razporeditev sredstev v portfelju
Ta naj temelji na vašem časovnem horizontu in toleranci do tveganja – ne pa na trenutnih novicah. Finančni svetovalci Generali Investments vam na brezplačnem finančnem posvetu lahko pomaga določiti priporočeno razmerje znotraj Generali Krovnega sklada.
- Uravnotežite portfelj
Imeti v svojem portfelju nekoliko več gotovine, kot običajno, v tem trenutku ni nujno slabo – še posebej ob trenutnih donosih zakladnih menic in novih priložnosti, ki se bodo pojavile na trgih. Generali MM, sklad denarnega trga – EUR je za take primere prava izbira.
Zaključek
Za dolgoročne vlagatelje je kratkoročna volatilnost trga predvsem motnja, ki jo je bolje prezreti. Čeprav nas morda čakajo razgibani meseci, je najboljša strategija ostati zvest svojemu načrtu in se izogniti impulzivnim spremembam. Še posebej za mlajše vlagatelje je to odlična priložnost. Tudi če se zdi, da je trg v tem trenutku nenaklonjen, je dolgoročna disciplina z rednimi mesečnimi vložki pri investiranju ključna za uspešno prihodnost.