Aktualno
5 nasvetov za soočenje z volatilnostjo na kapitalskem trgu
Volatilnost je naraven del trgov. Kako naj vlagatelji ostanejo mirni in celo izkoristijo nihanja?
Volatilnost, znana tudi kot nihajnost, je neločljiv del kapitalskih trgov. Označuje hitre in pogosto nepredvidljive spremembe cen delnic, skladov ali drugih finančnih instrumentov. Čeprav se sliši zastrašujoče, pa ni nujno negativna. Prav nasprotno – za dolgoročnega vlagatelja je lahko tudi priložnost.
Spodaj predstavljamo 5 ključnih nasvetov, kako ostati miren in premišljen tudi v najbolj razburkanih časih.
1. Ohranite dolgoročno perspektivo
Volatilnost je kratkoročen pojav, medtem ko vlaganje v vzajemne sklade pomeni tek na dolge proge. Zgodovina nas uči, da so trgi doživljali vzpone in padce, a dolgoročno so se vedno vrnili na pot rasti. Na primer, ameriški delniški trg v povprečju vsako leto doživi tri 5-odstotne popravke, en 10-odstotni popravek in vsakih nekaj let tudi večje padce. A kljub tem nihanjem, trgi dolgoročno gledano rastejo.
Namesto da vas vsakodnevna nihanja spravijo iz tira, se osredotočite na svoj dolgoročni cilj. Vlagatelji, ki ostanejo investirani tudi v časih padcev, dolgoročno pogosto ustvarijo višje donose kot tisti, ki se odzivajo impulzivno.

Graf prikazuje mesečne donose globalnega delniškega indeksa MSCI ACWI, izražene v evrih.
Indeks MSCI ACWI (All Country World Index) meri uspešnost delniških trgov po vsem svetu, vključno z razvitimi in nastajajočimi gospodarstvi. Čeprav pretekli donosi niso zagotovilo za prihodnje rezultate, zgodovina vseeno kaže pomembno lekcijo:
Kljub padcem so delnice dolgoročno rasle.
Večji tržni padci – kot so t. i. črni ponedeljek v 80-ih ali koronska volatilnost leta 2020 – so bili v danem trenutku zastrašujoči. A z dovolj časovne distance se ti dogodki pogosto izkažejo kot začasne motnje ali celo priložnosti, ki so dolgoročno vodile k nadaljnji rasti.
2. Investirajte glede na svoj profil in ostanite zvesti strategiji
Dober finančni načrt temelji na razumevanju lastnega vlagateljskega profila in postavitvi strategije, ki jo lahko vzdržite tako v dobrih kot slabih časih. Ključni dejavniki: vaš odnos do tveganja, časovni horizont, cilji in finančna situacija.
Na spletni strani Generali Investments lahko ugotovite svoj vlagateljski profil in nato izberete primerno razmerje med delnicami, obveznicami in drugimi naložbami. Namreč vaša kombinacija delnic, obveznic in kratkoročnih naložb določa vaš možni donos, hkrati pa tudi nihanja v portfelju. Ko se odločamo za naložbe, so nekateri zadržani in se jim zdi varnost pomembnejša od višine donosa. Drugi se odločajo drzneje, pripravljeni so se soočiti tudi z nekoliko večjimi padci vrednosti naložbe, če menijo, da bo ta dolgoročneje zato prinesla več.
Spoznajte svoj vlagateljski profil
3. Ne lovite trga, vlagajte redno
Poskušanje “uloviti” popoln trenutek za vstop in izstop s trga je izjemno težko – tudi za izkušene finančne analitike. V resnici je to ena najpogostejših napak vlagateljev, saj visoka volatilnost pogosto sproži panične reakcije in čredni nagon po umiku iz naložb ravno v trenutkih, ko bi bilo smiselno razmisliti o dodatnih vložkih.
Največjo vrednost za dolgoročne vlagatelje pogosto predstavljajo prav trenutki občutnega padca trga. Takrat se lahko odločijo za nakup delnic ali točk delniških skladov po ugodnejših cenah – ali povečajo obstoječe pozicije. A prav ti trenutki so največkrat tudi čustveno najzahtevnejši, saj je težko ostati miren, ko trg niha. Statistike jasno kažejo: zamuda le nekaj najboljših trgovalnih dni lahko bistveno zmanjša dolgoročni donos portfelja.
V teoriji bi bilo za najvišje dobičke idealno kupiti po nizki in prodati po visoki ceni. To pomeni, da vlagatelj:
- proda naložbe pred padcem trga, da se izogne izgubi,
- nato ponovno kupi, ko pričakuje, da se bo trg začel dvigovati.
V praksi pa ta strategija skriva številne pasti:
- gibanje trga je težko natančno napovedati, tudi za izkušene finančne analitike,
- zamujeni »zmagovalni dnevi« lahko drastično zmanjšajo donosnost,
- čustveni odzivi (strah in pohlep) pogosto vodijo do napačnih odločitev.
Alternativna strategija obstaja
Zaradi zahtevnosti napovedovanja trga veliko vlagateljev raje uporablja strategijo investiranja »čas na trgu« (ang. time in the market) – to pomeni, da ostanete investirani dolgoročno in se držite vnaprej zastavljene strategije, ne glede na kratkoročna nihanja.
4. Vztrajajte pri rednem mesečnem vlaganju
Redno vlaganje v obliki mesečnega varčevalnega načrta vam omogoča, da z metodo povprečne nakupne cene izkoristite tudi padce. Ko so cene nizke, kupite več točk, ko so visoke, manj – povprečna nakupna cena pa ostane ugodna.
Na dolgi rok se tovrstna strategija izkaže kot ena najbolj discipliniranih in učinkovitih. Preverite varčevalne pakete Generali Investments: Moj izbor
5. Izkoristite nihanja za dodatne naložbe in se posvetujte s strokovnjakom
Najboljše priložnosti pogosto pridejo v časih, ko se zdi vse najbolj negotovo. Ob padcih je mogoče kupiti po nižjih vrednostih in s tem izboljšati dolgoročni donos. Prav zato so obdobja povečane volatilnosti lahko vaša investicijska prednost.
Ne pozabite:
- Investiranje v času, ko so cene delnic nižje omogoča doseganje višjih donosv.
- To je lahko tudi dober trenutek za prilagoditev vašega naložbenega portfelja ali za iskanje priložnosti po ugodnejših cenah.
- Če vas moti tveganje na trgu, razmislite o najbolj preprostem načinu vlaganja v kapitalske trge preko vzajemnih skladov.
Če še nimate strategije ali pa vas trenutna nihanja skrbijo, se posvetujte s strokovnjakom. Razmišljate, kako bolje plemenititi svoje prihranke? Zdaj je pravi trenutek! Začnite s svojo prvo investicijo pri Generali Investments in prejmite vrednostni bon v višini 30 €*, ki ga vnovčite na BREZPLAČNEM finančnem posvetu za investiranje v sklad Generali Globalni.
Prijavite se na posvet s strokovnjakom
Volatilnost ni sovražnik, ampak naravni del poti
Investiranje je pot, še boljše: tek na dolge proge, ne sprint. Volatilnost je njen sestavni del. Namesto da vas prestraši, jo sprejmite kot priložnost. S pravim znanjem, disciplino in strateškim pristopom lahko nihanja izkoristite v svojo korist.
Ohranite mirno glavo, vlagajte redno in premišljeno – in dovolite, da čas opravi svoje.